لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

مشاوران روسای جمهوری آمریکا و ترکیه درباره روابط دفاعی و اختلاف‌نظرها گفت‌وگو کردند


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و ابراهیم کالین، مشاور رئیس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه ۵ آبان تنها چهار روز پس از تهدید رجب طیب اردوغان به اخراج سفرای ١٠ کشور از جمله ایالات متحده از ترکیه، گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه منتشرشده از سوی کاخ سفید، روابط دفاعی ایالات متحده و ترکیه، افغانستان، خاورمیانه، جنوب قفقاز، و شرق مدیترانه از محورهای گفت‌وگوهای دو طرف بود.

موافقت «بر سر اهمیت گفت‌وگوهای مداوم برای مدیریت اختلاف‌نظرها و حفظ روابط دوجانبه سازنده» نیز از دیگر موضوع‌های مورد بحث در این گفت‌وگو بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از «تی‌آرتی» ترکیه گزارش داد که سالیوان و کالین درباره برنامه جت‌های جنگنده اف-۳۵، و همچنین دیدار برنامه‌ریزی‌شده پرزیدنت بایدن و رجب طیب اردوغان در اواخر ماه جاری میلادی در گلاسگو بحث و تبادل نظر کردند.

خرید سیستم سامانه اس-۴۰۰ روسیه توسط ترکیه موجب اعمال تحریم‌های از سوی واشنگتن علیه آنکارا شده است. در سال ٢٠١٩، ایالات متحده برنامه فروش بیش از یکصد فروند جنگنده اف-۳۵ به ترکیه را لغو کرد. در دسامبر سال ٢٠٢٠ نیز ایالات متحده اداره صنایع دفاعی ترکیه و اسماعیل دمیر، رئیس آن، و همچنین سه کارمند دیگر آن اداره را در لیست سیاه تحریم قرار داد.

واشنگتن می‌گوید سامانه اس-۴۰۰ تهدیدی برای جنگنده‌های اف-۳۵ و همچنین سیستم‌های دفاعی ناتو در سطح کلان‌تر است. آنکارا می‌گوید قادر به خرید سامانه‌های دفاع هوایی از هیچ متحد ناتو با شرایط رضایت‌بخش نیست.

XS
SM
MD
LG