لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

رویترز: گروهی از خلبانان افغانستانی آموزش‌دیده توسط آمریکا تاجیکستان را ترک کردند


گروهی از خلبانان افغان آموزش دیده توسط آمریکا با یک پرواز تاجیکستان را ترک کردند
گروهی از خلبانان افغان آموزش دیده توسط آمریکا با یک پرواز تاجیکستان را ترک کردند

خلبانان افغانستانی آموزش‌دیده توسط ایالات متحده، به همراه چندین تن دیگر روز سه شنبه با یک پرواز که با واسطه ایالات متحده ترتیب داده شد، از تاجیکستان خارج شدند.

رویترز در گزارشی به نقل از منابع افغانستانی می‌‌گوید، این پرواز به وضعیت مصیبت‌بار این افراد که برای حدود سه ماه ادامه داشت، پایان داده است. این خلبان‌ها با هواپیماهای نظامی و در جریان تسلط طالبان بر افغانستان، از آن کشور فرار کرده بودند.

شرایط این خلبانان‌ توجه کنگره آمریکا را به خود جلب کرده بود و قانونگذاران آن را زیر ذره‌بین قرار داده بودند. گروهی از قانونگذاران و کهنه سربازان نظامی آمریکا معتقد بودند تلاش دولت ایالات متحده برای جابجایی این خلبانان کند است.

رویترز در گزارش اختصاصی روز سه شنبه خود می‌نویسد که یکی از خلبانان افغانستانی با به اشتراک گذاشتن تصاویری از سوار شدن این گروه به هواپیما، گفته که مقصدشان امارات متحده عربی است.

این گروه از خلبانان در پایان جنگ افغانستان با هواپیمای نظامی به تاجیکستان رفتند و توسط مقامات تاجیکستان بازداشت شدند و منتظر انتقال به ایالات متحده بودند. آنها امید دارند که انتقال آنها به خاورمیانه منجر به اسکان مجددشان در ایالات متحده شود.

این گروه از پرسنل افغانستانی آخرین گروه عمده خلبانان آموزش دیده توسط ایالات متحده بودند که به خارج از افغانستان گریختند و در تاجیکستان در بلاتکلیفی به سر می بردند.

بسیاری از پرسنل نیروی هوایی افغانستان در ماه اوت و همزمان با به قدرت رسیدن طالبان، با ده‌ها هواپیمای نظامی افغانستان را ترک کردند و به تاجیکستان و ازبکستان گریختند.

XS
SM
MD
LG