لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۴

نشست خبری مشترک اوباما و اردوغان در کاخ سفید


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه – امروز- در کاخ سفید با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه ملاقات کرد.

دیدار آنها در حالی صورت می گیرد که رهبران جهان سعی دارند راهی برای پایان دادن به خونریزی در سوریه پیدا کنند.

باراک اوباما و رجب طیب اردوغان در پی دیدار و گفت و گو در کاخ سفید، ظهر امروز در نشستی خبری شرکت کردند. رییس جمهوری آمریکا به توافق نظر و نقاط مشترک دو کشور پیرامون مسائل گوناگون اشاره کرد و نخست وزیر ترکیه نیز بر این توافق نظر و همکاری تاکید ورزید. تمرکز عمده این نشست خبری بر همکاری های متقابل اقتصادی میان آمریکا و ترکیه و ناآرامی های سوریه بود.

اوباما و اردوغان بر ضرورت تداوم همکاری میان واشنگتن و آنکارا با تروریسم نیز تاکید کردند.

Loading...
این دو مقام سیاسی در پی سخنان کوتاه اولیه، پاسخگوی پرسش های خبرنگاران بودند. آقای اوباما خاطرنشان ساخت که برکنار کردن بشار اسد، کاری نیست که آمریکا به تنهایی بتواند انجام دهد و امری است که مستلزم اراده و اجماع بین المللی است.

رییس جمهوری آمریکا بر تداوم حمایت از اپوزیسیون سوریه و کمک رسانی به مردم آن کشور پای فشرد و گفت که در نشست ژنو مسئله سوریه با جزئیات بیشتری مطرح خواهد شد و ابعاد و جوانب اجماع جامعه جهانی برای پایان دادن به خونریزی و خشونت در آن کشور بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای اردوغان عصر پنج شنبه با جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا و جان کری، وزیر امور خارجه این کشور، دیدار و گفت و گو می کند.


وزیر امور اتحادیه اروپا در کابینه ترکیه که اردوغان را در سفر به واشنگتن همراهی می کند به صدای آمریکا گفت آنکارا بر این عقیده است که متوقف کردن دولت اسد از کشتار مردمش، از اولویت های مهم است. او گفت آمریکا و ترکیه فقط با ترغیب تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به عمل، می توانند به این هدف برسند.
XS
SM
MD
LG