لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۱

حمایت امریکا و بریتانیا از مخالفان میانه رو سوریه


پرزیدنت باراک اوباما در کنفرانس مشترک رسانه ای با نخست وزیر بریتانیا گفت دو طرف توافق کرده اند به مخالفان دولت اسد کمک کنند تا سوریه ای جدیدی بدون حضور اسد تشکیل شود.

روز دوشنبه رییس جمهوری آمریکا با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در کاخ سفید ملاقات و گفت و گو کرد. کامرون در پی دیدار و گفت و گوی روز جمعه خود با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری سوریه، امروز نیز در مذاکره با باراک اوباما بر گذار سیاسی برای پایان دادن به جنگ سوریه تأکید کرد.
آقای اوباما گفت امریکا و بریتانیا به حمایت از مخالفان میانه روی سوریه ادامه می دهند و دو کشور تلاش خواهند کرد در کنفرانس بین المللی آتی درباره سوریه دولت موقتی برای اداره سوریه بوجود آید.

آقای کامرون گفت: تاریخ سوریه اکنون با خون مردم آن دوباره نویسی می شود.... و آنهم در دوران ما. جامعه بین المللی باید فوراً دست به دست هم دهد تا به این کشتار پایان دهد. هبچ کدام ما علاقه ای نداریم که که شاهد کشتار بیشتر باشیم، ببینیم سلاح شیمیائی استفاده می شود، یا خشونتها بیشتر از این گسترش پیدا کند. باید سوری ها را به پای میز مذاکره بیآوریم تا دولت موقتی تشکیل شود که همۀ سوریها با آن موافق باشند.

ایالات متحده و روسیه خواهان تشکیل کنفرانس بین المللی در ژنو هستند تا بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و مخالفان را درگیر مذاکرات صلح نمایند. دولت سوریه به این درحواست پاسخی نداده است و گروه اصلی مخالفان خواهان آن است که اسد اجازه نیابد به هیچ وجه در قدرت باقی بماند.

ایران نیز بخشی از مذاکرات میان رهبران امریکا و بریتانیا بود. پرزیدنت اوباما گفت: ما توافق کردیم که تا زمان عمل کردن حکومت ایران به تعهدات بین المللی خود، به اعمال فشار بر آن دولت ادامه دهیم. اکنون بار مسئولیت بر شانه ایران است تا به طور سازنده با ما و گروه ۵+۱ به گفتگو بنشیند تا، نگرانی جامعه بین المللی در مورد فعالیتهای اتمی اش رفع شود.

کاخ سفید می گوید رهبران امریکا و بریتانیا در دیدار خود درباره نشست سران کشورهای عضو گروه جی-۸ ماه آینده در ایرلند شمالی نیز گفتگو کردند. بازرگانی و مبارزه با تروریسم نیز در میان مباحث مورد تمرکز در این دیدار خواهد بود.

دیدار سه روزه نخست وزیر بریتانیا در امریکا باسخنرانی وی در سازمان ملل در نیویورک پایان می پذیرد. وی قرار است درباره اهداف توسعه جدید جهانی در سازمان ملل سخنرانی کند.

این نخستین سفر آقای کامرون به امریکا بعد از انتخاب دوباره باراک اوباما به ریاست جمهوری امریکاست.
XS
SM
MD
LG