لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

دیدار رهبران بریتانیا و روسیه در مسکو


Russia Britain
Russia Britain
روز جمعه دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. رهبران روسیه و بریتانیا درباره پایان دادن به جنگ داخلی دو ساله در سوریه مذاکره کردند.

دیدار میان دو رهبر در شهر سوچی در ساحل دریای سیاه در حالی صورت گرفت که تلاشهای جدید بین المللی برای پایان دادن به درگیریهایی که تا کنون دست کم هفتاد هزار کشته بر جای گذاشته است آغاز شده است.

ولادیمیر پوتین گفت دو کشور علاقه مشترک به توقف خشونت در سوریه و ایجاد روندی برای حل صلحجویانه مناقشه دارند، که تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه را حفظ کند.

دیوید کامرون گفت بریتانیا، روسیه و ایالات متحده آمریکا ناچار هستند به فوریت کارهای بیشتری انجام دهند زیرا تاریخ سوریه در خون مردم آن نوشته می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کامرون گفت تردید نیست که روسیه و بریتانیا مواضع مختلقی در مناقشه سوریه دارند، اما در هدف نهایی متوقف ساختن خونریزی، جلوگیری از گسترش افراط گرایی و قادر ساختن مردم سوریه به انتخاب دولت همداستان هستند.

رهبر بریتانیا همچنین گفت از پیامد دیدار اخیر بین وزیران امورخارجه آمریکا و روسیه که با آغاز کوششی مشترک برای یافتن راه حلی درسوریه موافقت کردند حمایت می کند. کامرون گفت «ما نه فقط باید رژیم سوریه و اوپوزیسیون را پشت میز مذاکره بنشانیم، بلکه لازم است به تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه کمک کنیم.»

واشنگتن و مسکو این هفته توافق کردند کنفرانس بین المللی سوریه اواخر ماه مه بین دولت سوریه و مخالفان آن که خواهان برکناری اسد هستند برگزار شود. اسد از متحدان قدیمی روسیه است.
گفته می شود لندن علاقه مند به میزبانی این کنفرانس است.
جان کری وزیر امور خارجه امریکا روز پنجشنبه بار دیگر از بشار اسد خواست از مقام خود کناره گیری کند و گفت او نمی تواند بخشی از دولت انتقالی برای رهبری سوریه و بیرون کشاندن آن از بحران باشد. روز سه شنبه آقای کری گفته بود برای «شخص او غیرممکن» است که ببیند اسد رهبری سوریه را در آینده بر عهده دارد، ولی افزوده بود او برای سرنوشت اسد تصمیم نمی گیرد.

روز جمعه کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز خواهان افدامی فوری در سوریه شد. ناوی پیلای گفت تصویرهای کشتاری که گفته می شود در روستایی به نام بیدا در غرب کشور صورت گرفت تکان دهنده است و ظاهراً نشان دهنده عملیاتی است که جوامع مشخص حامی اپوزیسیون را هدف می گیرد.

پیلای همچنین نسبت به تقویت عمده نیروهای نظامی در شهر القصیر در غرب سوریه ابراز نگرانی کرد و هشدار داد اگر نیروهای نظامی بر منطقه مسلط شوند ممکن است بیرحمیهای بیشتری صورت گیرد. گروههای اپوزیسیون هفته پیش نیروهای وفاداربه بشار اسد را متهم کردند دست کم ۱۵۰ تن، از جمله زنان وکودکان ، را در روستای بیدا کشته اند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز جمعه به شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گفت روشن است که دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی علیه نیروهای اپوزیسیون استفاده کرده است. او گفت «براساس اطلاعاتی که ما داریم رژیم حدود ۲۰۰ موشک به کاربرده است...»

در رویدادی دیگر، خبرگزاری فرانسه به نقل ازیک افسر شورشی در سوریه می گوید رابرت فورد سفیر آمریکا در یک گذرگاه مرزی با ترکیه، با یک فرمانده شورشی ملاقات کرد.
او گفت کمک های غذایی ودارویی امریکا تحویل داده می شود، و افزود دیدار فورد می تواند علامتی باشد که آمریکا حرکت در جهت مسلح ساختن شورشیان سوریه را آغازکرده است.

در همین زمان درگیریها در سراسر سوریه ادامه دارد و کمیته هماهنگی مخالفان گفت روز جمعه دست کم ۲۲ نفر در دمشق، حلب، حمص، حما و درعا کشته شدند.
XS
SM
MD
LG