لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۸

هشدار جان کری به سوریه


وزیر امور خارجه آمریکا به دولت سوریه هشدار داده است اگر رژیم بشار اسد تصمیم بگیرد از مذاکرات آینده برای پایان دادن به جنگ دوساله حمایت نکند، کمک های جدیدی به نیروهای اوپوزیسیون داده خواهد شد.

به گزارش اسوشیتد پرس، جان کری که به استکهلم رفته است روز سه شنبه به خبرنگاران گفت او انتظار زیادی دارد دو طرف مناقشه، در کنفرانس بین المللی جهت مذاکره درباره انتقال صلحجویانه قدرت شرکت کنند. کنفرانس، که به گفته کری احتمالا اوائل ژوئن برگزارخواهد شد، بیشتر از این نظر مهم است که آمریکا و روسیه، دو طرف متضاد مناقشه سوریه، آن را تایید خواهند کرد.

کری اظهارنظرهایی را که حاکی است مقامات رژیم اسد در کنفرانس حاضر نخواهند شد رد کرد و گفت چنین تصمیمی «یکی دیگر از اشتباه محاسبه های بزرگ اسد خواهد بود.»

کری یادآور شد در چنین حالتی، روشن است که اپوزیسیون حمایت بیشتری دریافت خواهند کرد، «کوشش های بیشتری صورت خواهد گرفت، و خشونت ادامه خواهد یافت.»

وزیر امور خارجه امریکا مشخص نکرد کمک اضافی از چه نوع خواهد بود. آمریکا ۵۱۰ میلیون دلار کمک انسانی به سوریه تعهد کرده است. کاخ سفید مسلح ساختن نیروهای اپوزیسیون را بررسی می کند و تاکنون مقادیری تجهیزات نظامی به شورشیان تحویل داده است. اما پرزیدنت اوباما گفته است او پیش بینی نمی کند وضعیتی بوجود آید که نیروی زمینی آمریکا به سوریه اعزام شود.
XS
SM
MD
LG