لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

موضوع دیدار رئیس سیا از ترکیه: مبارزه با داعش و استرداد فتح الله گولن


مایک پامپئو، رئیس سازمان سیا
مایک پامپئو، رئیس سازمان سیا

مایک پامپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در اولین سفر خود به خارج از آمریکا در سمت ریاست سی‌آی‌ای، به ترکیه می رود تا درباره مسائل امنیتی با مقام های این کشور دیدار و گفتگو کند.

مقام های دفتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، می گویند سفر روز پنجشنبه مایک پامپئو به ترکیه تصمیمی بود که در تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ و آقای اردوغان گرفته شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در یک مکالمه تلفنی ۴۵ دقیقه ای با همتای ترک خود، به مسئله برقراری مناطق امن در سوریه پرداخت. آنها همچنین درباره همکاری مشترک برای مبارزه با پیکارجویان داعش فعال در شهرهای رقه و الباب در سوریه گفتگو کردند.

به گفته مقامات ترکیه، آقای پامپئو که روز پنجشنبه ۲۱ بهمن وارد ترکیه خواهد شد، قرار است با مقامات این کشور همچنین درباره درخواست ترکیه برای استرداد فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا، گفتگو کند. آنکارا فتح الله گولن را به سازماندهی کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه متهم می کند.

ترکیه همچنین خواهان توقف حمایت آمریکا از شبه نظامیان کرد در سوریه است. آنکارا مدعی است که شبه نظامیان کرد سوریه به حزب کارگران کردستان موسوم به «پ‌ک‌ک» وابسته اند که از سوی ترکیه و آمریکا آن یک گروه تروریستی شناخته شده است.

مقام های ترکیه سفر رئیس سازمان سیا را نشانه ای از بهبود روابط آنکارا و واشنگتن قلمداد کرده اند که در سال های اخیر به سردی گراییده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG