لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

همزمان با سفر اردوغان به آمریکا: ده‌ها نفر در ترکیه دستگیر شدند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

همزمان با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آمریکا و در ادامه تحقیقات درباره کودتای نافرجام اواخر تیر ماه ۱۳۹۵، ده ها تن از کارکنان وزارتخانه‌های انرژی و آموزش آن کشور روز سه شنبه به ظن ارتباط با فتح الله گولن، روحانی ترک ساکن ایالات متحده که آنکارا او را حامی کودتا می‌داند، بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی ترکیه، برای ۶۰ نفر از کارکنان وزارت انرژی و ۲۵ تن از کارکنان وزارت آموزش و پرورش ترکیه حکم جلب صادر شده است و حدود ۴۰ نفر هم قبلا بازداشت شده‌اند. در مجموع حدود ۵۰ هزار نفر تاکنون به اتهام حمایت از آقای گولن رسما با حکم دادگاه‌های ترکیه بازداشت شده‌اند.

به نوشته رویترز، خبرگزاری آناتولی همچنین در گزارش امروز خود گفته است که گمان می‌رود این مظنونان که حکم دستگیری آنها صادر شده، از کاربران یک نرم افزار پیام رسان کدگذاری شده به نام «بای‌لاک» هستند؛ نرم‌افزاری که طرفداران و حامیان فتح الله گولن از آن برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند.

این روحانی ساکن ایالت پنسلوانیا زمانی متحد رئیس جمهوری ترکیه به شمار می‌رفت و انتظار آقای می‌رود اردوغان در دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، بار دیگر درخواست استرداد او به ترکیه را مطرح کند؛ درخواستی که مسئولان دولت قبلی و فعلی آمریکا هنوز با آن موافقت نکرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG