لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

شهر عفرین به کنترل ارتش آزاد سوریه در آمد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد ارتش ترکیه با کمک شبه نظامیان سوری مورد حمایت آن کشور، مرکز شهر عفرین در شمال سوریه را به کنترل خود درآورده اند.

سخنگوی شبه نظامیان کرد سوریه نیز روز یکشنبه ۲۷ اسفند اعلام کردند که این شبه نظامیان به منظور جلوگیری از «خونریزی بیشتر» از مقابله با ارتش ترکیه خودداری کرده اند.

ارتش ترکیه تصاویری را منتشر کرده است که به اهتراز درآمدن پرچم آن کشور بر فراز ساختمان شورای شهر عفرین را نشان می دهد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه در شهر دویست هزار نفر «چینک قلعه» در نزدیکی تنگه داردانل اعلام کرد: «می‌خواهم خبر خوبی را به شما بدهم. ساعت هشت و نیم صبح امروز ارتش آزاد سوریه با حمایت نیروهای ترکیه مرکز شهر عفرین را به کنترل درآوردند. هم اکنون عفرین به صورت نمادی از صلح و امنیت درآمده و پرچم ترکیه و ارتش آزاد سوریه نیز در آن شهر به اهتزاز درآمده است.»

کمی پیش از ورود ارتش ترکیه به شهر عفرین، شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه که از اعراب سوری تشکیل شده اند، و آنکارا از آنان حمایت می کند بدون درگیری با یگان‌های مدافع خلق کرد که آن ناحیه را کنترل می کردند، شهر عفرین را به تصرف درآوردند.

مقام های کرد سوریه می گویند عملیات تهاجمی ارتش ترکیه در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه که از دو ماه پیش و با نام «شاخه زیتون» آغاز شده به آوارگی بیش از یکصد و پنجاه هزار نفر از ساکنان آن منطقه منجر شده است.

در همین حال، به گزارش روزنامه حریت چاپ ترکیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری آن کشور تاکید کرده پیشروی نیروهای آنکارا و حامیان آن تا شهر کردنشین منبج در شمال سوریه ادامه خواهد یافت؛ شهری در یکصد و چهل کیلومتری شرق شهر عفرین که محل استقرار سرفرماندهی مستشاران نظامی آمریکا در سوریه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG