لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۴

ترکیه یکروز بعد از حمله به مرکز شهر مرزی سوریه: حضور در عفرین دائمی نیست


یک عضو گروه شورشیان سوری همسو با ترکیه پرچم گروهش را در عفرین بلند کرده است، یک مجسمه کردها نیز در مرکز عفرین شکسته است.
یک عضو گروه شورشیان سوری همسو با ترکیه پرچم گروهش را در عفرین بلند کرده است، یک مجسمه کردها نیز در مرکز عفرین شکسته است.

ترکیه که همراه با نیروهای سوری مخالف دولت بشار اسد وارد شهر کردنشین عفرین در شمال سوریه شده است، می گوید زمانی که «تروریست ها» از منطقه پاکسازی شوند، این شهر را به «مالکان واقعی» باز می گرداند.

ترکیه مخالف حضور گروه کردی «یگان مدافعان خلق» در شمال سوریه است و یک حمله نظامی را با پشتیبانی نیروهای سوری مخالف دولت سوریه، علیه آنها به راه انداخته است. دمشق نیز در واکنش به اقدام نظامی ترکیه، نیروهایی را به شمال سوریه برای مقابله با نظامیان ترکیه اعزام کرد.

اما روز یکشنبه ترکیه و شورشیان سوری همسو با آنکارا پس از هشت هفته درگیری با نیروهای یگان مدافع خلق، پرچم های خود را در عفرین برافراشتند.

یک معاون نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت ترکیه «اشغالگر» نیست و قصد حضور دائمی در عفرین را ندارد.

دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، می گوید بیش از ۱۵۰ هزار نفر از مردم عفرین در جریان درگیری ها منطقه را ترک کرده اند. عفرین از مناطق آرام سوریه بود.

ترکیه می گوید «بیشتر» تسلیحاتی را که آمریکا در اختیار کردهای سوری قرار داده بود، پس از «فرار آنها» از عفرین به تصرف خود در آورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG