لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۴

پرزیدنت ترامپ: وعده داده بودم که به جنگ‌های بی‌پایان آمریکا خاتمه می‌دهم


دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه و در شماری پیام‌ها در توئیتر شخصی خود، از این که رسانه‌ها به تصمیم او برای خروج نیروها از سوریه ایراد می‌گیرند، انتقاد کرد و گفت: «در زمان انتخابات وعده داده بودم که به جنگ‌های بی‌پایان آمریکا خاتمه می‌دهم.»

به گزارش روز دوشنبه دهم دی ماه خبرگزاری آسوشیتد پرس، اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه، واکنش و انتقاد سیاستمداران هم‌حزبی او از حزب جمهوری‌خواه را در پی داشت. جیم متیس، وزیر دفاع استعفا کرد، میتچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در سنا به همراه دیگر نمایندگان نامه‌ای امضا کرد که از رییس جمهوری می‌خواست در تصمیم خود تجدید نظر کند.

سناتور لیندزی گراهام در جریان نطقی در مجلس سنا به این تصمیم انتقاد کرده و گفته بود تصمیم دولت آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه «هدیه بزرگی» به ایران و بشار اسد بوده و «تصمیمی مخرب» برای متحدان ایالات متحده است.

پرزیدنت ترامپ در ادامه توئیت‌های خود گفته است: «من تنها کسی در آمریکا هستم که می‌گوید من سربازانمان را با پیروزی به خانه باز می گردانم و این طور با بی مهری رسانه‌ها طرف می‌شوم. این کار رسانه‌های جعلی و صاحب‌نظرهایی است که سالیان سال است انتقاد می‌کنند ولی هیچ دستاوردی نداشته‌اند. اگر من در جنگی بی‌پایان می‌ماندم، باز هم ناراضی می‌ماندند.»

سناتور گراهام پس از دیدار اخیر خود با پرزیدنت ترامپ گفته بود «پاسخ به تمامی پرسش‌های خود را گرفته» و افزود: «به نظر من ما داریم به شکلی هوشمندانه روند را کاهش می دهیم.» او همچنین افزود پرزیدنت ترامپ به طور کامل از خطری که کردها را در سوریه تهدید می‌کند، آگاه است.

آقای ترامپ در پیام‌های خود در توئیتر گفت: «اگر هر کسی به جز دونالد ترامپ در سوریه‌ای که سرتاسر داعش بود کار من را کرده بود، حالا یک قهرمان ملی شده بود. بخش‌های اکثریت داعش از بین رفته، ما به کندی نیروهای خود را خارج می‌کنیم تا به خانواده‌هایشان ملحق شوند در همین حال، داریم با بقایای داعش هم مبارزه می‌کنیم.»

او افزود: «من در کمپین خود وعده داده بودم که در مورد سوریه و دیگر جاها چه خواهم کرد. حالا وقتی خروج (نیروها) را شروع کردم، رسانه‌های جعلی و ژنرال های ساختگی که نتوانستند تا پیش از حضور من کاری از پیش ببرند، می‌نشینند و از من و تاکتیک‌هایم – که جواب هم داده – ایراد می‌گیرند. من فقط کاری را می‌کنم که گفته بودم انجام خواهم داد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG