لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

متیس پیش از خروج از وزارت دفاع، فرمان خروج نظامیان آمریکا از سوریه را امضا کرد


سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در آخرین روزهای تصدی خود در این مقام، فرمان خروج همۀ سربازان و نظامیان آمریکایی مستقر در سوریه را امضا کرده است.

رویترز که این خبر را مخابره کرده است، اضافه می کند که با تصمیم جدید پرزیدنت ترامپ در تعیین کفیل برای وزارت دفاع از روز اول سال ۲۰۱۹، دو ماه زودتر از آنچه پیشتر مقرر کرده بود، به خدمت ژنرال متیس در پنتاگون پایان داد.

این خبرگزاری به نقل از تحلیلگران می گوید، علت تصمیم رئیس جمهوری در کوتاه کردن مدت خدمت جیم متیس آن بود که وزیر دفاع در استعفانامه خود سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ را زیر سئوال برده بود.

مقام‌های دولت پرزیدنت ترامپ درباره تاریخ دقیق خروج نظامیان آمریکایی از سوریه اظهار نظر کرده و گفته اند خروج سربازان از همین هفته آغاز می شود و برنامه ای برای این کار تهیه و تدوین شده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه، ضمن اعلام خروج فوری نظامیان از سوریه، یادآور شد که حضور آنها از نظر مالی و تلفات احتمالی جانی پرهزینه است.

جیم متیس، که حفظ یکپارچگی ناتو و متحدان سنتی آمریکا را جزو اولویت ها قلمداد می کرد، از رئیس جمهوری خواسته بود نظامیان را از سوریه بیرون نبرد و مخالفت پرزیدنت ترامپ با این پیشنهاد، یکی از علل استعفای او بود.

جیم متیس در استعفانامه اش گفته بود آخر ماه فوریه ۲۰۱۹ از سمت خود کناره گیری خواهد کرد، تا در این مدت مجلس سنا جانشین او را مورد تایید قرار دهد؛ اما پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه پاتریک شاناهان قائم مقام وزیر دفاع را به سرپرستی این وزارتخانه منصوب کرد، که کارش را از اول ژانویه ۲۰۱۹ آغاز کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG