لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

جان بولتون برای گفتگو در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به ترکیه و اسرائیل می رود


جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید تا چند روز دیگر از ترکیه و اسرائیل دیدن خواهد کرد.

آقای بولتون روز گذشته گفت این سفر با هدف «تبادل نظر و هماهنگی» با مقام های آنکارا و اورشلیم در مورد عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکا از سوریه انجام می شود.

ده روز پیش پرزیدنت ترامپ با اعلام شکست کامل داعش، فرمان عقب نشینی تقریباً دو هزار کوماندوی آمریکایی مستقر در سوریه را صادر کرد.

سرفرماندهی این نیروها در حومه شهر عمدتاً کردنشین منبج در شمال سوریه قرار دارد و پس از شدت گیری نقل و انتقالات ارتش ترکیه، که با هدف انجام عملیات علیه کردهای منبج انجام می شد، «یگان‌های مدافع خلق کرد» که شهر منبج را کنترل می کردند روز گذشته از ارتش سوریه برای ورود به شهر دعوت کردند.

یکی از سناتورهای جمهوریخواه آمریکا روز گذشته گفت از سرعت خروج نیروهای آمریکا از سوریه کاسته شده است.

مارکو روبیو سناتور ایالت فلوریدا گفت: «از سرعت عقب نشینی نیروهای آمریکا از سوریه کاسته شده، که خبر بسیار مهمی است. با توجه به اوضاع حساس سوریه و رقابت های منطقه ای بین ترکیه و رژیم بشار اسد، خروج سریع نیروهای آمریکایی باعث ایجاد خلاء بزرگی می شد و فاجعه بار می بود. تا به حال بخش اعظم اخبار در مورد وضعیت کردها در شهر منبج در شمال سوریه و امکان بروز درگیری و بی ثباتی در آن منطقه بوده است. اما عقب نشینی نیروهای آمریکا از سوریه بر فعالیت حزب الله لبنان و شبه نظامیان مورد حمایت ایران در جنوب سوریه و تهدید آشکار آن برای اسرائیل نیز تاثیر بسیاری می گذارد.»

نخست وزیر اسرائیل نیز برای چندمین بار تکرار کرد خارج شدن نیروهای آمریکا از سوریه سیاست راهبردی و بلندمدت اسرائیل در مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه را تغییر نمی دهد.

بنیامین نتانیاهو گفت: «تصمیم به عقب کشیدن دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه سیاست همیشگی ما یعنی مقابله با حضور نظامی ایران در خاک سوریه را تغییر نمی دهد، و اگر نیاز باشد، این مقابله را با شدت بیشتری پیگیری خواهیم کرد. به علاوه، این عقب نشینی اثری بر همکاری های همه جانبه ما با آمریکا در زمینه های عملیاتی و اطلاعاتی نخواهد داشت.»

یک تحلیگر نیز می گوید عقب نشنی نیروهای آمریکا از سوریه، به جابجایی قدرت در سوریه و به افزایش رقابت دمشق و آنکارا در شرق سوریه منجر می شود.

دیوید آدرنیک، تحلیلگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها، گفت: «پاسخ کوتاه این است که با خروج نیروهای آمریکا از سوریه شاهد یک جابجایی قدرت خواهیم بود. این عقب نشینی برای ایران مطلوب است، چون ایران به دنبال برقراری پلی از مرزهایش تا مدیترانه است تا از طریق زمین تسلیحات و نیرو برای دمشق یا حزب الله لبنان ارسال کند و طبعاً با دسترسی به شرق سوریه و در غیاب آمریکا می تواند این کار را راحت تر انجام بدهد. دمشق در پی بسط حاکمیت خود به سراسر سوریه است و ترکیه هم به دنبال نوعی تسویه حساب با کردهای سوریه و اطمینان از مرزهای جنوبی خود است.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته در واکنش به ورود سربازان سوریه به شهر یکصد هزار نفری منبج گفت، «منبج متعلق به سوریه است و اگر تروریست‌ها از آن شهر خارج شوند، ترکیه کار دیگری در سوریه ندارد!»


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG