لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

اردوغان: ترکیه برای عملیات نظامی در سوریه «بیشتر صبر می‌کند»


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز جمعه با اشاره به مکالمه تلفنی هفته گذشته خود با پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که کشورش انجام عملیات نظامی علیه گروه های کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه را به حال تعلیق در آورده است.

او که در استانبول سخن می گفت، افزود که علاوه بر تماس تلفنی با رئیس جمهوری آمریکا، تماس های دیپلمات ها و واحد های امنیتی و بیانیه های طرف آمریکایی باعث شده است که ترکیه برای انجام عملیات نظامی در شمال شرق سوریه «کمی بیشتر صبر کند.»

اردوغان تاکید کرد که مدت این صبر، نامحدود نیست.

ترکیه گروه کرد «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه را گروهی مرتبط با «حزب کارگران کردستان» یا پ‌ک‌ک می داند. ترکیه در ماه ژانویه عملیاتی علیه «یگان‌های مدافع خلق» انجام داد و شهر عفرین در شمال غرب سوریه را تصرف کرد.

ارتش ترکیه هفته گذشته نیز تهدید کرد که عملیات دیگری علیه «یگان‌های مدافع خلق» انجام دهد و شمال شرق سوریه را از حضور نیروهای این گروه، خالی کند. حدود دو هزار نفر از نیروهای آمریکایی در این منطقه حضور داشته اند تا همراه نیروهای متحد علیه داعش بجنگند.

تهدیدهای اخیر ترکیه برای انجام عملیات نظامی در این منطقه باعث شده است بسیاری از غیرنظامیان در دو سوی مرز خانه های خود را ترک کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG