لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

ترامپ: باید «چرخه مداخله و آشوب» را متوقف کنیم


دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز سه شنبه بار دیگر بر سیاست خارجی عدم مداخله در کشورهای دیگر تاکید کرد و در سخنانی که در شهر فایتویل در کارولینای شمالی ایراد کرد گفت مایل نیست که نیروهای آمریکایی در «جاهایی در حال رزم باشند که ما نباید مبارزه کنیم.»

آقای ترامپ که در چارچوب رشته سفرهای قدردانی از رای دهندگان خود به فایتویل رفته بود گفت به جای سیاست فوق، بر شکست تروریسم از جمله داعش تمرکز خواهد کرد.

دونالد ترامپ گفت: «ما از تلاش برای سرنگونی حکومت های خارجی که چیزی از آنها نمیدانیم و نباید در آن ها مداخله کنیم دست برمیداریم.» او گفت ایالات متحده باید «چرخه مخرب مداخله و آشوب» را متوقف کند.

او در این گردهمایی که در نزدیکی چندین پایگاه مهم نظامی آمریکا در ایالت کارولینای شمالی برگزار شد گفت که ژنرال چهار ستاره بازنشسته آمریکا، جیمز متیس را برای احراز مقام وزیر دفاع کابینه خود برگزیده است.

ترامپ گفت: «تحت رهبری او در چنین مقام مهمی ما نیروی نظامی و اتحادمان را بازسازی و تروریستها و دشمنانمان را نابود کرده و ایالت متحده را بار دیگر امن خواهیم کرد.»

ژنرال متیس که در سمت ریاست فرماندهی مرکزی آمریکا که مسئول عملیات نظامی در خاورمیانه است و در مقام فرمانده نیروهای ناتو خدمت کرده، برای احراز مقام وزیر دفاع آمریکا باید از سوی سنای آمریکا تایید صلاحیت شود.

نظامیان آمریکا طبق قانون تا هفت سال پس از بازنشستگی مجاز به احراز یک مقام دولتی جدید نیستند. ژنرال متیس چهار سال پیش بازنشسته شد و به همین دلیل برای تایید وزارت او قانون یادشده باید اصلاح شود و مجلس سنا وی را تایید نماید.

همکاری با یک شرکت عظیم ژاپنی

دونالد ترامپ همزمان با تدارک اعضای کابینه آینده دولت زمینه اجرای برنامه های خود برای تقویت اقتصادی کشور را نیز از هم اکنون آغاز کرده است.

مدیر اجرایی گروه عظیم ارتباطات تلفنی و مخابراتی ژاپن که یک طرح سرمایه گذاری در آمریکا به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را دارد روز سه شنبه با آقای ترامپ در نیویورک ملاقات کرد.

او روز سه شنبه با ماسایوشی سون مدیر اجرایی غول مخابراتی ژاپن «سافت بانک گروپ» ملاقات کرد و سپس از طرح یک سرمایه گذاری بزرگ این گروه در آمریکا خبر داد و گفت: «آقای ماسا از سافت بانک ژاپن برای یک سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در آمریکا یعنی ایجاد ۵۰ هزار شغل توافق کرده است. او مرد بزرگی در این صنعت محسوب میشود.»

ماسا یوشی سون جزییات سرمایه گذاری را مشخص نکرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG