لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

احتمال بازنگری در قوانین بازجویی از مظنونان تروریسم و بازگشایی گوانتانامو


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مایک پمپئو گزینه او برای ریاست سی آی ای، در میان کارکنان این سازمان - ۲ بهمن ۱۳۹۵
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مایک پمپئو گزینه او برای ریاست سی آی ای، در میان کارکنان این سازمان - ۲ بهمن ۱۳۹۵

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده قصد دارد روش‌های بازجویی از مظنونان تروریسم توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی را مورد بازبینی عمده قرار داده و همچنین در اندیشه بازگشایی زندان‌های ویژه آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سی آی ای) در خارج از کشور، موسوم به «اماکن تاریک»، است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه، با استناد به پیش نویس فرمان ریاست جمهوری که نسخه‌ای از آن را رؤیت کرده نوشت، در این دستور تعهد آمریکا به بستن بازداشتگاه گوانتانامو در خلیج کوبا لغو و از وزارت دفاع خواسته شده «جنگجویان دشمن» که جدیدا بازداشت شده‌اند را به آنجا منتقل کند.

در این پیش نویس از مقام‌های ارشد امنیت ملی کشور خواسته شده توصیه‌های خود در مورد ازسرگیری برنامه نحوه بازجویی از تروریست‌های عمده خارجی در مراکز خارج از ایالات متحده و نیز لزوم استفاده از بازداشتگاه‌های سی آی ای در خارج از آمریکا در این زمینه را به رئیس جمهوری ارائه دهند.

ساعاتی بعد از انتشار این خبر، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه خود در واشنگتن گفت، پیش نویسی که در اخبار به آن استناد شده «از اسناد کاخ سفید نیست و من نمی دانم از کجا آمده است.»

در متن پیش نویس فرمان اجرایی دونالد ترامپ، که از اول بهمن ماه رسما فعالیت خود را به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آغاز کرد، تاکید شده است که همواره و در هر زمانی باید از قوانین آمریکا پیروی شود. همچنین در آن بکارگیری «شکنجه» در هر شرایطی بطور مشخص رد شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، با وجود آن که برخی مقام‌های پیشین دولتی بر کارآمد بودن روش‌های بازجویی از مظنونان تروریسم تاکید داشتند، اما بسیاری بر این عقیده هستند که در مواردی در جنگ علیه تروریسم پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا، از این قوانین سوء استفاده شده است.

این خبرگزاری می‌گوید متن پیش نویس این فرمان را از یکی از مقام‌های آمریکایی گرفته که نخواست هویتش فاش شود. به گفته منبع خبر آسوشیتدپرس، کاخ سفید به منظور مشورت و دریافت نظرات کارشناسی، این پیش نویس را برای برخی ارسال کرده است؛ وی از ذکر جزئیات بیشتر خودداری کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG