لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۰

مک کین: اعتراف گیری با شکنجه دیگر به نیروهای مسلح آمریکا باز نخواهد گشت


سناتور جان مک کین ضمن مخالفت با گفته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در مورد امکان استفاده از شکنجه در بازجویی، اعلام کرد که کنگره آمریکا نیز اجازه نخواهد داد بکارگیری از این روش دوباره معمول شود.

این سناتور جمهوریخواه روز شنبه ۲۹ آبان در اجلاس بین المللی هالیفاکس گفت که ارتش آمریکا دستورالعمل مشخصی برای بازجوئی از متهم دارد، که استفاده از شکنجه‌هایی نظیر غرق مصنوعی(واتر بورد) جزو آنها نیست.

او که از با سابقه ترین سیاستمداران آمریکا و عهده دار ریاست کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا است، تجربه تحمل شکنجه در جنگ ویتنام را نیز دارد.

آقای مک کین که در جنگ ویتنام خلبان نیروی دریایی آمریکا بود، پس از سقوط هواپیمایش به اسارت نیروهای ویتنام شمالی درآمد و به عنوان اسیر جنگی بارها شکنجه شد.

او در سخنان روز شنبه خود تاکید کرد که بدون توجه به گفته‌های رئیس جمهوری منتخب آمریکا یا مقامات دیگر، ارتش آمریکا دیگر دست به اقداماتی نظیر غرق مصنوعی یا شکنجه های دیگر نخواهد زد.

سناتور مک کین گفت: «بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم که بد نیست از ژنرال دیوید پترائس رئیس سابق سازمان سیا که یک فرمانده بزرگ نظامی است در این مورد سئوال کنیم. او به شما خواهد گفت که این روش کار نمی‌کند و نتیجه نخواهد داشت. اگر یک نفر را برای مدت زیادی شکنجه کنید، هر آنچه بخواهید به شما می‌گوید، تا درد و رنج ناشی از شکنجه متوقف شود. بهترین مورد، خالد شیخ محمد است، که مدعی است مغز متفکر عملیات تروریستی یازده سپتامبر بوده است. تکنیک غرق مصنوعی را چندین بار در مورد او به کار بردند، و او هم اطلاعات غلطی به بازجویان خود داد که آنان را گمراه کرد.»

دونالد ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، شکنجه‌هایی نظیر غرق مصنوعی را برای مبارزه با داعش دوباره مجاز خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG