لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

پرزیدنت ترامپ قانون اصلاح مالیاتی آمریکا را امضا کرد


دو روز پیش کنگره این لایحه را تصویب کرده بود.
دو روز پیش کنگره این لایحه را تصویب کرده بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ، دو روز بعد از تصویب لایحه اصلاح نظام مالیاتی ایالات متحده، این قانون را امضا کرد تا جمهوریخواهان پیش از پایان سال میلادی، موفقیت خود را جشن بگیرند.

به گزارش رسانه های آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده ظهر جمعه اول دی، لایحه اصلاح نظام مالیاتی را که ۱.۵ تریلیون است، امضا کرد.

در حالی آقای ترامپ این لایحه را امضا کرد که دو ماه پیش وعده داده بود، کنگره آن را تصویب کند تا قبل از کریسمس او قانون را برای اجرا امضا و ابلاغ کند.

صبح چهارشنبه در رأی گیری مجدد لایحه مالیاتی جمهوریخواهان در نشست بعد از ظهر چهارشنبه مجلس نمایندگان، ۲۲۴ نماینده به آن رأی موافق داده و ۲۰۱ نماینده مخالفت کردند. با تصویب در دو مجلس کنگره، لایحه برای امضا به رئیس جمهوری به کاخ سفید فرستاده شد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه لایحه اصلاح نظام مالیاتی کشور را به تصویب رساند، پس از تصویب آن در مجلس سنا پس از نیمه شب گذشته مجبور شد به دلیل تغییراتی در لایحه، بار دیگر نسخه نهایی و مصوب سنا را به رأی بگذارد. ساعتی بعد از تصویب این لایحه، اعضای جمهوریخواه کنگره در کاخ سفید، میهمان رئیس جمهوری آمریکا بودند.

آقای ترامپ در حضور اعضای جمهوریخواه کنگره، بر اهمیت لایحه اصلاح نظام مالیاتی آمریکا تاکید کرد و آن را موفقیتی برای مردم آمریکا نامید. علاوه بر رئیس جمهوری، معاون او و رهبران جمهوریخواه مجلس نمایندگان و سنا نیز سخنرانی کردند.

اصلاح نظامی مالیاتی از وعده‌های اصلی دونالد ترامپ در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بود و تصویب آن در کنگره یک پیروزی عمده برای او محسوب می‌شود و به همین مناسبت این پیروزی در کاخ سفید جشن گرفته شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در این جشن، اصلاح نظام مالیاتی را «تجربه ای شگفت انگیز» توصیف کرد و گفت تنها محدود به شرکت ها نیست و خانوده های آمریکایی را هم شامل می شود و ما با همکاری هم «آمریکا را بار دیگر به عظمت خواهیم رساند.»

پرزیدنت ترامپ و حامیان او معتقدند کاهش مالیات‌ها موجب تشویق سرمایه‌گذاری و تقویت قدرت خرید مصرف کنندگان می‌شود، ولی مخالفان می‌گویند تنها شرکت‌های بزرگ از این اصلاحات سود می‌برند و این لایحه بدهی‌‌های کشور را افزایش می‌دهد.

ساعاتی پیش از تصویب مجدد در مجلس نمایندگان، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت «آنها فکر می‌کنند که بازار آنچه حاصل شده را بطور کامل هضم نکرده است.» احتمالا اشاره رئیس جمهوری به نظر مشاوران اقتصادی اش است.

وی اضافه کرد «فکر نمی‌کنم بازار هنوز شروع به درک این که چقدر اینها خوب است نکرده، مثلا در مورد کل هزینه‌ها.»

آقای ترامپ صبح چهارشنبه نیز در توئیتر با بیان این که کاهش مالیاتی «بسیار زیاد و بامعناست» و برخی رسانه‌ها «هدف دوستان خود، دموکرات‌های شکست خورده، را دنبال می‌کنند،» گفت نتایج این اقدام خود خواهد گویا خواهد بود و خیلی زود روشن خواهد شد.

کاهش مالیات از سیاست‌های قدیمی جمهوریخواهان است و برخی دموکرات‌ها هم موافق آن هستند، اما معتقدند لایحه جدید پا را فراتر گذاشته و می‌تواند باعث کاهش بودجه بسیاری از برنامه‌های فدرال – که به نفع قشر کم درآمد و سالمندان است – خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG