لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

اصلاح مالیاتی آمریکا در کنگره تصویب شد؛ جشن جمهوریخواهان در کاخ سفید


بعد از تصویب لایحه در کنگره، عصر چهارشنبه آقای ترامپ در کاخ سفید میزبان اعضای جمهوریخواه کنگره بود.
بعد از تصویب لایحه در کنگره، عصر چهارشنبه آقای ترامپ در کاخ سفید میزبان اعضای جمهوریخواه کنگره بود.

مجلس نمایندگان آمریکا که روز سه‌شنبه لایحه اصلاح نظام مالیاتی کشور را به تصویب رسانده است، پس از تصویب آن در مجلس سنا پس از نیمه شب گذشته مجبور شد به دلیل تغییراتی در لایحه، بار دیگر نسخه نهایی و مصوب سنا را به رأی بگذارد. ساعتی بعد از تصویب این لایحه، اعضای جمهوریخواه کنگره در کاخ سفید، میهمان رئیس جمهوری آمریکا بودند.

آقای ترامپ در حضور اعضای جمهوریخواه کنگره، بر اهمیت لایحه اصلاح نظام مالیاتی آمریکا تاکید کرد و آن را موفقیتی برای مردم آمریکا نامید. علاوه بر رئیس جمهوری، معاون او و رهبران جمهوریخواه مجلس نمایندگان و سنا نیز سخنرانی کردند.

صبح چهارشنبه در رأی گیری مجدد لایحه مالیاتی جمهوریخواهان در نشست بعد از ظهر چهارشنبه مجلس نمایندگان، ۲۲۴ نماینده به آن رأی موافق داده و ۲۰۱ نماینده مخالفت کردند. حال با تصویب در دو مجلس کنگره، لایحه برای امضا به رئیس جمهوری تقدیم می‌شود.

اصلاح نظامی مالیاتی از وعده‌های اصلی دونالد ترامپ در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بود و تصویب آن در کنگره یک پیروزی عمده برای او محسوب می‌شود و به همین مناسبت این پیروزی در کاخ سفید جشن گرفته شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در این جشن، اصلاح نظام مالیاتی را «تجربه ای شگفت انگیز» توصیف کرد و گفت تنها محدود به شرکت ها نیست و خانوده های آمریکایی را هم شامل می شود و ما با همکاری هم «آمریکا را بار دیگر به عظمت خواهیم رساند.»

پرزیدنت ترامپ و حامیان او معتقدند کاهش مالیات‌ها موجب تشویق سرمایه‌گذاری و تقویت قدرت خرید مصرف کنندگان می‌شود، ولی مخالفان می‌گویند تنها شرکت‌های بزرگ از این اصلاحات سود می‌برند و این لایحه بدهی‌‌های کشور را افزایش می‌دهد.

ساعاتی پیش از تصویب مجدد در مجلس نمایندگان، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت «آنها فکر می‌کنند که بازار آنچه حاصل شده را بطور کامل هضم نکرده است.» احتمالا اشاره رئیس جمهوری به نظر مشاوران اقتصادی اش است.

وی اضافه کرد «فکر نمی‌کنم بازار هنوز شروع به درک این که چقدر اینها خوب است نکرده، مثلا در مورد کل هزینه‌ها.»

آقای ترامپ صبح چهارشنبه نیز در توئیتر با بیان این که کاهش مالیاتی «بسیار زیاد و بامعناست» و برخی رسانه‌ها «هدف دوستان خود، دموکرات‌های شکست خورده، را دنبال می‌کنند،» گفت نتایج این اقدام خود خواهد گویا خواهد بود و خیلی زود روشن خواهد شد.

کاهش مالیات از سیاست‌های قدیمی جمهوریخواهان است و برخی دموکرات‌ها هم موافق آن هستند، اما معتقدند لایحه جدید پا را فراتر گذاشته و می‌تواند باعث کاهش بودجه بسیاری از برنامه‌های فدرال – که به نفع قشر کم درآمد و سالمندان است – خواهد شد.

پس از تصویب روز گذشته این لایحه در مجلس نمایندگان، سناتور هم آن را به رأی گذاشتند که پس از گذشت چند ساعت با ۵۱ رأی موافق در برابر ۴۸ رأی مخالف به تصویب رسید. اما چون سه بند از آن حذف شد، مجلس نمایندگان باید بار دیگر به آن رأی می داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG