لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

تاکید پرزیدنت ترامپ بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه: کشورهای منطقه مسئول مبارزه با داعش هستند


رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای توافق تجاری با ژاپن در کاخ سفید به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.
رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای توافق تجاری با ژاپن در کاخ سفید به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با رد انتقادها از تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، گفت که نمی‌خواهد آمریکا درگیر جنگ‌های بی‌پایان باشد و از زمان نامزدی در انتخابات گفته بود که هدف او بازگرداندن نیروهای آمریکا است.

رئیس جمهوری آمریکا عصر دوشنبه ۱۵ مهر به وقت واشنگتن پس از امضای توافقنامه تجاری با ژاپن در کاخ سفید، در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت به رئیس جمهوری ترکیه گفته است که کشورهای منطقه از جمله ترکیه، روسیه، ایران، عراق و سوریه و همه کشورهای مسئول هستند.

وی افزود: همه کشورهای این منطقه با ما دوست نیستند اما این مسئولیت همه آنها است. داعش دشمن قسم خورده این کشورهاست. خیلی از این کشورها از داعش به اندازه ما متنفر هستند ... برخی از این کشورها ثروتمند و قدرتمند هستند.»

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد: «زمان آن رسیده که ما از این جنگ‌های بی‌پایان مضحک - که بسیاری از آن‌ها قبیله‌ای است - خارج شویم.»

پس از این سخنان پرزیدنت ترامپ، تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات به این تصمیم اعتراض کردند.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه در پیامی توئیتری نوشت: «این تصمیم در تنها گذاشتن هم‌پیمانان کردمان و تحویل دادن سوریه به روسیه، ایران، و ترکیه، همه اسلام‌گرایان افراطی را به شدت تقویت می‌کند.»

او سپس اضافه کرد که با سناتور دموکرات کریس ون هالن درباره وضعیت در سوریه صحبت کرده است و اگر ترکیه در سوریه حمله نظامی انجام دهد،‌ تحریم‌هایی با حمایت هر دو حزب علیه ترکیه وضع خواهد شد. سناتور روبیو و سناتور تیم کین نیز به این تصمیم پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده اند.

با اینحال پرزیدنت ترامپ دوشنبه شب در پاسخ به انتقادات گفت او طرف کسی را نگرفته بلکه یکی از وعده های او بازگرداندن سربازان آمریکایی از جنگ های غیرضروری بوده است. وی گفت که یکی از سخت ترین کارهای او نوشتن نامه برای خانواده سربازان آمریکایی است که کشته شدند.

ترکیه نگرانی های امنیتی را دلیل حضور خود در شمال سوریه و مرزهای مشترک خود با آن کشور اعلام کرده است. مخالفان حضور ترکیه در این منطقه نسبت به سرکوب کردها توسط ارتش ترکیه و باز شدن دست ایران و روسیه در این مناطق نگران هستند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG