لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۰

هشدار پرزیدنت ترامپ به ترکیه: در سوریه اقدام «غیرمجاز» بکنند، اقتصادشان را نابود می‌کنم


در پی انتقاد برخی از چهره های جمهوریخواه از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه و ابراز نگرانی از اقدامات ترکیه در آن منطقه، رئیس جمهوری آمریکا نسبت به هرگونه اقدام فراتر از حد مجاز ترکیه هشدار داد.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۱۵ مهر در پیامی توئیتری نوشت: «همان‌طور که پیشتر این را با قدرت گفته‌ام، این جا نیز از جهت تاکید دوباره می‌گویم که اگر ترکیه دست به هرکاری بزند که من، با خِرَد شگرف و بی‌مانندم، آن را فراتر از محدوده‌های [مجاز] بدانم، اقتصاد ترکیه را کاملا ویران و نابود خواهم کرد (این کار را قبلا هم انجام داده‌ام!).»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام خود اضافه کرد که ترکیه و اروپا و دیگر کشورها باید مراقب جنگجویان و خانواده های داعش باشد. او افزود: «ایالات متحده بسیار فراتر از حد انتظار همگان کار کرده است که تسخیر صد درصد خلافت داعش از آن جمله است. حالا زمان آن رسیده که دیگران در منطقه، که برخی بسیار ثروتمند هم هستند، از قلمروی خودشان محافظت کنند. آمریکا بسیار باعظمت است!»

روز دوشنبه پس از آنکه پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که زمان خروج آمریکا از جنگ هایی نظیر جنگ سوریه فرا رسیده است، تعدادی از سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات به این تصمیم پرزیدنت ترامپ اعتراض کردند.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه در پیامی توئیتری نوشت: «این تصمیم در تنها گذاشتن هم‌پیمانان کردمان و تحویل دادن سوریه به روسیه، ایران، و ترکیه، همه اسلام‌گرایان افراطی را به شدت تقویت می‌کند.»

او سپس اضافه کرد که با سناتور دموکرات کریس ون هالن درباره وضعیت در سوریه صحبت کرده است و اگر ترکیه در سوریه حمله نظامی انجام دهد،‌ تحریم‌هایی با حمایت هر دو حزب علیه ترکیه وضع خواهد شد. سناتور روبیو و سناتور تیم کین نیز به این تصمیم پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده اند.

از این رو، پرزیدنت ترامپ با انتشار پیام توئیتری خود به ترکیه هشدار داد که اگر اقداماتی فراتر از حد انجام دهد با برخورد دولت آمریکا و ویرانی اقتصاد خود مواجه خواهد شد.

ترکیه نگرانی های امنیتی را دلیل حضور خود در شمال سوریه و مرزهای مشترک خود با آن کشور اعلام کرده است. مخالفان حضور ترکیه در این منطقه نسبت به سرکوب کردها توسط ارتش ترکیه و باز شدن دست ایران و روسیه در این مناطق نگران هستند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG