لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۶

شماری از سناتورهای کنگره با خروج نیروهای آمریکا از سوریه مخالفت کردند؛ واکنش پرزیدنت ترامپ


سناتور لیندزی گراهام
سناتور لیندزی گراهام

قانون‌گذاران آمریکایی نسبت به گزارش‌های مربوط به بیرون رفتن نیروهای ایالات متحده از سوریه واکنش نشان دادند. با این حال پرزیدنت ترامپ درباره هرگونه اقدام ترکیه هشدار داد و گفت اگر این کشور اقدامی کند که «آن را فراتر از محدوده‌های [مجاز] بدانم، اقتصاد ترکیه را کاملا ویران و نابود خواهم کرد.»

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۱۵ مهر ماه در پیامی چند قسمتی در توئیتر با اشاره به این که قرار بود نیروهای نظامی آمریکایی فقط برای مدت یک ماه در سوریه باشند، نوشت: «زمان آن رسیده که ما از این جنگ‌های بی‌پایان مضحک - که بسیاری از آن‌ها قبیله‌ای است - خارج شویم.»​پرزیدنت ترامپ با اشاره به خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه: زمان خاتمه جنگ‌های بی‌پایان مضحک است

شماری از سناتورها از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات به این تصمیم پرزیدنت ترامپ اعتراض کرده اند.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای جنوبی، در پیامی در توئیتر نوشت: «این تصمیم در تنها گذاشتن هم‌پیمانان کردمان و تحویل دادن سوریه به روسیه، ایران، و ترکیه، همه اسلام‌گرایان افراطی را به شدت تقویت می‌کند.»

سناتور لیندزی گراهام همچنین نوشته است: «همین الان با سناتور کریس ون هالن درباره وضعیت در سوریه صحبت کردم. چنان‌چه ترکیه در سوریه حمله نظامی انجام دهد،‌ تحریم‌هایی که از حمایت هر دو حزب برخوردار باشند را [بر ضد ترکیه] وضع خواهیم کرد و اگر به نیروهای کرد، که در نابودی خلافت داعش با ایالات متحده همراه بودند حمله کند، درخواست لغو عضویت ترکیه از ناتو را مطرح می‌کنیم.»

سناتور کریس ون هالن نماینده دموکرات ایالت مریلند در مجلس سنا است.

از سوی دیگر، سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا نیز روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که خروج شتابزده نیروهای آمریکا از سوریه تنها به سود روسیه، ایران و رژیم بشار اسد خواهد بود و خطر سازماندهی دوباره گروههای تروریستی چون داعش را افزایش خواهد داد.

سناتور مک کانل در بیانیه خود همچنین یادآوری کرد که سناتورهای هر دو حزب ژانویه گذشته به متممی رای دادند که بیانگر نگرانی از تداوم تهدید شبه نظامیان اسلامگرا در سوریه بود و از تداوم حضور نظامی در سوریه حمایت کردند. این سناتور جمهوریخواه در ادامه افزود که آن شرایط همچنان پابرجاست.

مارکو روبیو، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در مجلس سنا، هم در توئیتی گفت: «اگر گزارش‌های مربوط به خروج آمریکا از سوریه حقیقت داشته باشد، در آن صورت دولت [پرزیدنت] ترامپ مرتکب اشتباهی محض شده است که عواقب آن بسیار فراتر از سوریه خواهد رفت.»

سناتور روبیو افزود: «این [کار] دیدگاه ایران در مورد دولت فعلی حاکم در آمریکا را تایید، و آن‌ها را در حملات خصمانه‌شان، که ممکن است بروز جنگ‌های منطقه‌ای و خطرناک‌تری در منطقه را باعث شود، افسارگسیخته‌تر می‌کند.»

تیم کین، نماینده دموکرات ایالت ویرجینیا در مجلس سنای آمریکا، هم در پیامی در توئیتر گفته است که این سیاست پرزیدنت ترامپ به رها کردن متحدان‌مان و جسورترکردن نیروهای متخاصم منتهی می‌شود.

هشدار پرزیدنت ترامپ درباره ترکیه

اما پرزیدنت ترامپ همزمان با نگرانی برخی اعضای کنگره، در چند رشته توئیت دیگر نوشت: «همان‌طور که پیشتر این را با قدرت گفته‌ام، این جا نیز از جهت تاکید دوباره می‌گویم که اگر ترکیه دست به هرکاری بزند که من، با خِرَدِ شگرف و بی‌مانندم، آن را فراتر از محدوده‌های [مجاز] بدانم، اقتصاد ترکیه را کاملا ویران و نابود خواهم کرد (این کار را قبلا هم انجام داده‌ام!). آنها به همراه اروپا و دیگران باید حواسشان به جنگجویان و خانواده‌های داعشی باشد. ایالات متحده بسیار فراتر از حد انتظار همگان کار کرده است که تسخیر ۱۰۰ درصد خلافت داعش از آن جمله است. حالا زمان آن رسیده که دیگران در منطقه، که برخی بسیار ثروتمند هم هستند، از قلمروی خودشان محافظت کنند. آمریکا بسیار باعظمت است!»

کردهای مورد حمایت آمریکا در جنگ علیه داعش حضور داشتند و اکنون برخی نگرانی ها وجود دارد که با عقب نشینی نیروهای آمریکایی، ترکیه به آنها حمله کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG