لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۷

پرزیدنت ترامپ: زمان آن فرا رسیده که ما از جنگ‌های بی‌پایان و مسخره خارج شویم


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده درباره خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه گفت: «زمان آن رسیده که ما از این جنگ‌های بی‌پایان مضحک - که بسیاری از آن‌ها قبیله‌ای است - خارج شویم.»

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۱۵ مهر ماه در پیامی چند قسمتی در توئیتر با اشاره به این که قرار بود نیروهای نظامی آمریکایی فقط برای مدت یک ماه در سوریه باشند، نوشت که حالا ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه، و کردها باید مسئله را حل کنند و در مورد این که با اعضای دستگیر شده داعش چه می‌توان کرد، تصمیم بگیرند. او افزود: «زمان آن رسیده که ما از این جنگ‌های بی‌پایان مضحک - که بسیاری از آن‌ها قبیله‌ای است - خارج شویم.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «ما به سرعت صددرصد خلافت داعش را شکست داده و هزاران تن از جنگجویان داعش را - که بیشترشان اروپایی بودند - دستگیر کردیم. ولی اروپا آن‌ها را پس نمی‌گرفت و [به ما] می‌گفت: شما آن‌ها را نگه دارید. اما من گفتم: نه! ما به شما لطف بزرگی کردیم و حالا شما از ما می‌خواهید آنها را با هزینه‌های گزاف در زندان‌های آمریکا نگاه داریم. این زندانی‌ها متعلق به شما هستند که ببرید و محاکمه‌شان کنید. باز هم گفتند: نه. چون فکر می‌کردند آمریکا مثل همیشه، مثل قضیه ناتو و توافق تجاری و دیگر موارد، کوتاه می‌آید.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه نوشت:‌ «کردها نیز همراه ما جنگیدند. اما برای این کار مقادیر هنگفتی پول و تجهیزات دریافت کردند. آنها دهه‌‌ها است که با ترکیه می‌جنگند. ... ما در هرجایی که پای منافع‌مان در میان باشد وارد نبرد می‌شویم و فقط برای پیروزی می‌جنگیم.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «ما هفت هزار مایل [۱۱۲۶۵ کیلومتر] با آنها فاصله داریم و اگر داعش به نزدیکی ما بیاید، بار دیگر آن‌ها را درهم خواهیم کوبید.»

ایالات متحده در بیانیه‌ای روز یکشنبه ۱۴ مهرماه اعلام کرد که ترکیه به‌ زودی عملیاتی که مدت‌ها است برای اجرای آن برنامه‌ریزی کرده را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد تا آن چه را که «منطقه امن» نامیده می شود، در شمال سوریه ایجاد کند.

کاخ سفید اعلام کرده است که ایالات متحده از این عملیات حمایت نخواهد کرد و نقشی نیز در آن نخواهد داشت.

واکنش برخی اعضای کنگره و پاسخ پرزیدنت ترامپ

ساعاتی بعد از این خبر برخی از اعضای کنگره از دو حزب، از تصمیم پرزیدنت ترامپ انتقاد کردند.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای جنوبی، در پیامی در توئیتر نوشت: «این تصمیم در تنها گذاشتن هم‌پیمانان کردمان و تحویل دادن سوریه به روسیه، ایران، و ترکیه، همه اسلام‌گرایان افراطی را به شدت تقویت می‌کند.»

با این حال پرزیدنت ترامپ در یک رشته توئیت دیگر، درباره ترکیه نیز نوشت: «همان‌طور که پیشتر این را با قدرت گفته‌ام، این جا نیز از جهت تاکید دوباره می‌گویم که اگر ترکیه دست به هرکاری بزند که من، با خِرَدِ شگرف و بی‌مانندم، آن را فراتر از محدوده‌های [مجاز] بدانم، اقتصاد ترکیه را کاملا ویران و نابود خواهم کرد (این کار را قبلا هم انجام داده‌ام!). آنها به همراه اروپا و دیگران باید حواسشان به جنگجویان و خانواده‌های داعشی باشد. ایالات متحده بسیار فراتر از حد انتظار همگان کار کرده است که تسخیر ۱۰۰ درصد خلافت داعش از آن جمله است. حالا زمان آن رسیده که دیگران در منطقه، که برخی بسیار ثروتمند هم هستند، از قلمروی خودشان محافظت کنند. آمریکا بسیار باعظمت است!»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG