لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه اتهام جاسوسی و ارتباط با گولن را رد کرد


اندرو برانسون، کشیش آمریکایی اهل کارولینای شمالی، بیش از دو دهه است که در ترکیه زندگی می‌کند و از اکتبر ۲۰۱۶ زندانی است.
اندرو برانسون، کشیش آمریکایی اهل کارولینای شمالی، بیش از دو دهه است که در ترکیه زندگی می‌کند و از اکتبر ۲۰۱۶ زندانی است.

کشیش آمریکایی که در ترکیه به اتهام جاسوسی و فعالیت‌های تروریستی بازداشت شده است، روز دوشنبه در دادگاه آنکارا اتهامات طرح شده علیه خود را رد کرد.

«اندرو برانسون» در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام ارتباط با فتح الله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا که آنکارا او را مسئول کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ می‌داند، زندانی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای برانسون ارتباط با شبکه گولن و همچنین با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را، که آنکارا آن را گروهی تروریستی می‌خواند، رد کرد.

وی با اشاره به اظهارات شاهدان ناشناس گفت «من به پناهجویان سوری کمک می‌کنم، اما می‌گویند به پ‌ک‌ک کمک می‌کنم. داشتم کلیسا می‌ساختم، می‌گویند به شبکه گولن کمک می‌کنم.»

کشیش برانسون اضافه کرد «همه خدماتی که تمام عمرم را صرف آن کرده‌ام اکنون در معرض نابودی قرار گرفته است. من هرگز از این که خادم مسیح هستم پشیمان نبوده‌ام.»

این آمریکایی اهل کارولینای شمالی، که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در صورت محکومیت امکان دارد با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

دولت ایالات متحده پیشتر گفته است بازداشت و زندانی شدن کشیش برانسون بر اساس اتهامات نادرست صورت گرفته و از دولت ترکیه خواسته است فورا او را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG