لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

مشاور ترامپ: اتباع کشور های خارجی حقی برای ورود به آمریکا ندارند


استیون میلر مشاور ارشد کاخ سفید
استیون میلر مشاور ارشد کاخ سفید

استیون میلر، مشاور ارشد کاخ سفید می گوید حضور شهروندان دیگر کشورها در آمریکا یک حق نیست بلکه یک امتیاز است.

آقای میلر که روز یکشنبه در برنامه های تحلیلی شبکه های تلویزیونی آمریکا حضور یافته بود، ضمن دفاع فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای لغو ویزای هفت کشور عمده مسلمان و تعلیق پذیرش پناهنجویان، خبر داد که رئیس جمهوری آمریکا بعد از مخالفت قضات، گزینه های دیگری دارد.

میلر گفت ما گزینه های بسیاری داشته و داریم که درحال بررسی همه آنها هستیم.

این مشاور ارشد کاخ سفید افزود: «اتباع کشور های خارجی هیچ حقی بر پایه قانون اساسی آمریکا ندارند، که با توسل به آن ، خواستار ورود به آمریکا شوند.»

میلر همچنین گفت: رئیس جمهوری آمریکا، راس قوه مجریه، در این زمینه از اختیارات تام برخوردار است؛ ما راههای متعددی برای جلوگیری از نفوذ تروریستها به کشورمان داریم.»

حضور آقای میلر در برنامه های مختلف خبری آخر هفته موجب خرسندی، پرزیدنت ترامپ شده است، او در توئیتی موضع گیریهای او را کاری بزرگ توصیف کرد:

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد .

یک هفته بعد، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ است.

حال دولت ترامپ می تواند به دیوانعالی که عالیترین سطح قضایی ایالات متحده آمریکا است، شکایت کند اما برخی تحلیلگران می گویند تا زمانی که قاضی پیشنهادی او به دیوانعالی نپیوندد، شانس زیادی برای برگرداندن حکم دادگاهها نخواهد داشت.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که طی هفته جاری، با روش دیگری تلاش خواهد کرد این دو فرمان اجرایی را به جریان خواهد انداخت.

آقای ترامپ در بازگشت از فلوریدا، در جمع خبرنگاران گفت که احتمالا فرمان جدیدی صادر خواهد کرد.

وی گفت «ما گزینه های فراوانی داریم که صدور فرمان جدید در روز دوشبه جزو آنهاست.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG