لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

پیام تبریک سال نو پرزیدنت ترامپ: توافق بد و یک طرفه با ایران را متوقف کردیم


دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در پیامی ویدیویی در توئیتر، سال نو را تبریک گفته و به دستاوردهای دولت خود در دو سال اول آن اشاره کرد. پرزیدنت ترامپ پایان دادن به توافق اتمی با ایران و همچنین وضعیت خوب اقتصادی آمریکا را به عنوان دستاوردهای ارزنده دولت خود مطرح کرد.

در این پیام ویدیویی پرزیدنت ترامپ گفت: «از کاخ سفید سال نو را به تمامی شما تبریک می‌گویم. سالی بسیار خوب در پی خواهیم داشت، کمی همراه با چالش، ولی سالی خوب. برخی علاقه دارند بیش از حد قضایا را پیچیده کنند. ولی من به شما می‌گویم به واقع هیچ وقت دولتی نبوده که به اندازه دولت ترامپ در دو سال اول فعالیت خود این مقدار دستاورد داشته باشد. وضع اقتصاد خیلی خوب است، دستمزدها برای نخستین بار در سالیان متمادی بیشتر شده، مردم پول بیشتری در می‌آورند مردم با یک کار راضی هستند و نیازی به داشتن دو یا سه شغل ندارند.»

پرزیدنت ترامپ به دستاوردهای دیپلماتیک دولت خود در دو سال اول فعالیت هم اشاره کرده و گفت: «همچنین ما روی معاملات تجاری مشغول کار هستیم. ما یک معامله تجاری خوب با مکزیک و کانادا داشتیم. ما به یک توافق اقتصادی با کره جنوبی رسیدیم که خیلی‌ها می‌گفتند امکانش وجود ندارد. ما آن توافق بسیار بد و یک طرفه اتمی با ایران را متوقف کردیم و حالا به کره شمالی نگاه کنید. ما بسیار خوب داریم عمل می کنیم نه موشکی و نه راکتی دیگر شلیک شده است. ما هیچ عجله ای (برای رسیدن به یک نتیجه) نداریم.»

رییس جمهوری ایالات متحده افزود: «ما سفارت خود را در اسرائیل به اورشلیم منتقل کردیم. من وعده آن را داده بودم و آن را اجرا کردم. همه ما به عنوان بخشی از کشور خیلی خوب عمل می‌کنیم ولی به هر حال، ما نیاز به مرز داریم. شما اگر مرز نداشته باشید، کشوری هم متعاقب آن ندارید. ما نمی‌خواهیم قاچاقچیان مواد مخدر یا انسان، یا افرادی با سوابق کیفری بخواهند غیرقانونی وارد کشور شوند. نیروهای نظامی ما، نیروهای گشت مرزی ما و نیروهای اعمال مهاجرت و گمرک ایالات متحده، همه عالی عمل می‌کنند ولی تا وقتی دیوار نداشته باشیم، نمی‌شود کار را تمام و کمال انجام داد. ما باید برای بخشی از تامین امنیت مرزی دیوار داشته باشیم و مشغول کار روی آن هستیم.»

اشاره پرزیدنت ترامپ به نبود توافق میان کاخ سفید و کنگره بر بودجه ساخت دیوار در مرز با مکزیک است. آقای ترامپ درخواست کرده بودجه ساخت دیوار را کنگره تایید کند ولی دموکرات‌های مجلس سنا حاضر نیستند با آن همراهی کنند. از همین رو، بیش از ۱۰ روز است که بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا تعطیل شده است.

هر چند در مجلس نمایندگان و مجلس سنای فعلی جمهوریخواهان اکثریت را با ۵۱ کرسی در اختیار دارند، ولی برای تصویب آن در سنا، نیاز به ۶۰ رای دارند. دموکرات‌ها گفته‌اند حاضر به تامین بودجه برای ساخت دیوار نیستند.

دونالد ترامپ در ادامه گفت: «ما دو سال بسیار خوب پشت سرگذاشتیم و من سخت به نمایندگی از همه شما کار می‌کنم و برای همه شما می‌جنگم. ما پیروز خواهیم بود؛ در همه مواردی که مشغول کار هستیم، پیروز خواهیم بود.»

پرزیدنت ترامپ در پایان گفت: «سال نوی شما مبارک، بیایید سالی خوب با هم داشته باشیم و بعد یک سال دیگر خواهیم داشت و بعد از آن چهار سال دیگر و همه چیز در بهترین حالت خواهد بود. بسیار از شما سپاسگزارم، سالی بسیار خوب داشته باشید.»

آقای ترامپ در پایان این پیام، به عزم خود برای حضور در انتخابات برای دور دوم ریاست جمهوری خود اشاره کرد. از حزب دموکرات و تا این لحظه، دو کاندیدا به طور جدی حضور خود در انتخابات اعلام کرده‌اند: الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست و اریک هولدر، دادستان کل سابق ایالات متحده آمریکا.

رییس جمهوری آمریکا همچنین در پیامی که صبح سه‌شنبه در توئیتر خود منتشر کرد، به شکلی دیگر سال نو را تبریک گفت.

در این پیام آقای ترامپ گفته است: «سال نو همه مبارک؛ از جمله کسانی که کارشان فقط تنفر است و رسانه‌های جعلی. سال ۲۰۱۹ برای کسانی که از کارشان مشکل داشتن با دولت ترامپ نیست، سالی بسیار خوب خواهد بود. خونسرد باشید و از همراهی با ما لذت ببرید. دستاوردهایی بسیار خوب در انتظار کشور ما است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG