لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

رهبر کره شمالی خواستار دیدارهای بیشتر با رئیس جمهوری کره جنوبی شد


عکس اوین ملاقات رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی در آوریل امسال
عکس اوین ملاقات رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی در آوریل امسال

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ابراز تمایل کرده است در سال ۲۰۱۹ دیدارهای بیشتری با «مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی داشته باشد تا به فرایند پاکسازی شبه جزیره کره از جنگ افزارهای هسته ای سرعت داده شود.

خبرگزاری رویترز در این باره می گوید «کیم جونگ اون» در نامه ای به «مون جای این» با یادآوری موضوع تنش زدائی میان دو همسایه در سال جاری، به سه دیدار سران در این سال اشاره کرده است.

رویترز می افزاید بن بست گفتگوها میان پیونگ یانگ با واشنگتن تا اندازه ای بر مناسبات دو کره تاثیرگذار بوده و پیشنهاد میزبانی نشست سران دو کره در سئول که پیشتر در دیدار ماه سپتامبر کیم با مون مطرح شده بود، همچنان از سوی کره شمالی بی پاسخ مانده است.

کیم در دیدار تاریخی ماه ژوئن با پرزیدنت ترامپ در سنگاپور وعده داد در مسیر خلع سلاح تسلیحات هسته ای گام بردارد اما ازآن زمان پیشرفت چندانی مشاهده نشده و واشنگتن و پیونگ یانگ در صدد برنامه ریزی یک نشست دیگر سران هستند.

کیم یو کیوم، سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی با اشاره به نامه رهبر کره شمالی می گوید کیم ابراز تمایل کرده است در سال آینده با پرزیدنت مون دیدار داشته باشد تا بحثهای مربوط به صلح و رفاه شبه جزیره ادامه یابد و موضوع پاکسازی شبه جزیره از سلاحهای هسته ای حل شود.

به گفته سخنگوی پرزیدنت مون، رهبر کره شمالی بر اراده قاطع خود در سفر به سئول و دیدار با همتای جنوبی تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG