لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

تصمیم ترامپ در مورد ادامه تعلیق تحریم‌های ایران احتمالا جمعه اعلام می‌شود


بنا بر اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، احتمالا پرزیدنت ترامپ پیش از اعلام تصمیم، با وزیران خارجه و دفاع دولت خود دیدار می کند.
بنا بر اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، احتمالا پرزیدنت ترامپ پیش از اعلام تصمیم، با وزیران خارجه و دفاع دولت خود دیدار می کند.

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد دولت ایالات متحده احتمالا روز جمعه در مورد ادامه لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران، که پس از توافق جامع اتمی ۲۰۱۵ اجرا شد، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، انتظار می‌رود پرزیدنت ترامپ پیش از آن با رکس تیلرسون وزیر خارجه و جیم متیس وزیر دفاع دولت خود در کاخ سفید دیدار کند.

«استیو گلداستاین» در نشست خبری روزانه خود در محل وزارت خارجه در شهر واشنگتن، با بیان این که در حال حاضر مذاکراتی در این زمینه جریان دارد، گفت «انتظار داریم روز جمعه تصمیمی گرفته شود.»

پرزیدنت ترامپ که بارها توافق جامع هسته‌ای شش قدرت بزرگ جهانی، از جمله آمریکا، با ایران را توافقی بد خوانده بود، در مهر ماه و در گزارش سوم خود به کنگره از تایید پایبندی تهران به آن خودداری کرد.

طبق مصوبه‌ای کنگره در زمان دولت باراک اوباما تصویب کرد، در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس جمهوری، کنگره ۶۰ روز مهلت دارد در مورد اعمال مجدد تحریم‌های ایران تصمیم بگیرد.

با سر رسیدن این مهلت و عدم تصمیم‌گیری کنگره در این زمینه، رئیس جمهوری باید در مهلت قانونی (۱۵ ژانویه) اقدام کند. طبق قانون، مجوز لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید هر ۱۲۰ روز تمدید شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG