لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

رکس تیلرسون: دولت آمریکا برای یافتن راه حل بهتر یا تغییر برجام تلاش می‌کند


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا می گوید، دولت پرزیدنت ترامپ، در حال همکاری با قانونگذاران کشور، برای تغییر یا یافتن راه حل برای ادامه توافق هسته ای با ایران است.

دونالد ترامپ، توافق کشورهای موسوم به پنج به علاوه یک با ایران را یک قرارداد بد و ضعیف می داند، اما هنوز تصمیم به خروج از آن را نگرفته است.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت: «من نمی خواهم این تصور را القاء یا پیشنهاد کنم که ما به خط پایان رسیده ایم و فکر می کنم که پرزیدنت نیز تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است و ما در حال عمل به وعده او در رفع نقایص این معاهده هستیم که شاید به سرعت بوقوع نپیوندد. در عین حال ما از موضع اتحادیه اروپا در عدم پشتیبانی صریح از اعتراض اخیر مردم ایران، قدری نا امید هستیم.»

پرزیدنت دونالد ترامپ ۲۰ مهر اعلام کرد تهران به توافق هسته ای که سال ۱۳۹۴ بین ایران و کشورهای پنج به علاوه یک امضا شد، پایبند نیست.

براساس قانونی که کنگره همان زمان تصویب کرد، در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس جمهوری آمریکا، کنگره ۶۰ روز مهلت دارد که در مورد اعمال مجدد تحریم های هسته ای ایران تصمیم بگیرد.

در صورتی که کنگره تصمیمی درباره بازگرداندن تحریم های ایران نگیرد، این رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که درباره آن تصمیم خواهد گرفت و به این ترتیب آقای ترامپ باید تا ۱۵ ژانویه تصمیم بگیرد که آیا مایل به ادامه لغو تحریم های مربوط به فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران است یا خیر.

آقای ترامپ از زمان نامزدی توافق ایران را بدترین توافق نامیده بود و بعد از روی کار آمدن،‌ دوبار پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرد اما در بار سوم از تایید آن خودداری کرد.

ایالات متحده آمریکا ایران را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و انحراف از برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. براساس قطعنامه شورای امنیت که بعد از برجام تصویب شد، ایران از آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است اما تهران چندین آزمایش موشکی داشته است.

بعد از اینکه آقای ترامپ در مهرماه گذشته از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد، جمهوریخواهان اعلام کردند تحریم های جدیدی را در دست بررسی دارند که فعالیت های بی ثبات ساز ایران، برنامه موشکی و همچنین نقض حقوق بشر توسط ایران را هدف گرفته است.

متحدان اروپایی آمریکا نگران هستند اقدامات ایالات متحده موجب خروج ایران از برجام شود. در هفته های اخیر فدریکا موگرینی و برخی وزرای خارجه اروپایی از جمله زیگمار گابریل از آلمان دیدارهایی با اعضای کنگره آمریکا داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG