لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

رایزنی دیپلماتیک پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری فرانسه درباره ایران


در حالیکه زمان زیادی تا زمان ضرب الاجل تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام و امضای معافیت تحریم‌های ایران توسط پرزیدنت ترامپ نمانده و از سوی اعتراضات دو هفته اخیر در شهرهای ایران، رئیس جمهوری آمریکا با همتای فرانسوی خود درباره ایران تماس گرفته است.

روز دوشنبه ۱۸ دی، کاخ سفید اعلام کرد، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در یک مکالمه تلفنی درباره تحولات در شبه جزیره کره و تظاهرات ضد دولتی اخیر در ایران گفتگو کردند.

بیانیه کاخ سفید می گوید دو رئیس جمهوری اتفاق نظر داشتند که تظاهرات مردمی اخیر در ایران نشانه ای از بی اعتنایی حکومت ایران به نیازهای مردم در شرایطی است که منابع و ثروت کشور صرف حمایت از تروریسم و جنگ های نیابتی در منطقه می شود.

از هفتم دیماه به مدت ده روز تظاهرات گسترده ای در شهرهای مختلف ایران برگزار شد که در آن مردم معترض علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی ایران و دولت شعار دادند. این تظاهرات با شدت توسط حکومت ایران سرکوب شد و نزدیک دو هزار نفر بازداشت شدند. دست کم ۲۱ نفر نیز در این اعتراض ها کشته شدند.

کاخ سفید اشاره ای نکرد که دو رئیس جمهوری درباره توافق هسته ای ایران گفتگویی داشته اند یا خیر.

پرزیدنت دونالد ترامپ ۲۰ مهر اعلام کرد تهران به توافق هسته ای که سال ۱۳۹۴ بین ایران و کشورهای پنج به علاوه یک امضا شد، پایبند نیست.

براساس قانونی که کنگره همان زمان تصویب کرد، در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس جمهوری آمریکا، کنگره ۶۰ روز مهلت دارد که در مورد اعمال مجدد تحریم های هسته ای ایران تصمیم بگیرد.

در صورتی که کنگره تصمیمی درباره بازگرداندن تحریم های ایران نگیرد، این رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که درباره آن تصمیم خواهد گرفت و به این ترتیب آقای ترامپ باید تا ۱۵ ژانویه تصمیم بگیرد که آیا مایل به ادامه لغو تحریم های مربوط به فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران است یا خیر.

آقای ترامپ از زمان نامزدی توافق ایران را بدترین توافق نامیده بود و بعد از روی کار آمدن،‌ دوبار پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرد اما در بار سوم از تایید آن خودداری کرد.

ایالات متحده آمریکا ایران را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و انحراف از برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. براساس قطعنامه شورای امنیت که بعد از برجام تصویب شد، ایران از آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است اما تهران چندین آزمایش موشکی داشته است.

بعد از اینکه آقای ترامپ در مهرماه گذشته از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد، جمهوریخواهان اعلام کردند تحریم های جدیدی را در دست بررسی دارند که فعالیت های بی ثبات ساز ایران، برنامه موشکی و همچنین نقض حقوق بشر توسط ایران را هدف گرفته است.

متحدان اروپایی آمریکا نگران هستند اقدامات ایالات متحده موجب خروج ایران از برجام شود. در هفته های اخیر فدریکا موگرینی و برخی وزرای خارجه اروپایی از جمله زیگمار گابریل از آلمان دیدارهایی با اعضای کنگره آمریکا داشتند.

در آستانه تصمیم پرزیدنت ترامپ، چندین نشست دیپلماتیک در حالی برگزاری است که از جمله محمدجواد ظریف به بروکسل می‌رود. همزمان مقامات آلمان گفته اند این دعوت برای گفتگو درباره اعتراضات سراسری صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG