لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

واکنش‌های جهانی به آغاز ریاست جمهوری ترامپ: از روسیه تا زادگاه ملانیا در اسلوونی


نصب پوسترهای دونالد ترامپ در دیوار فروشگاه ارتش روسیه در کنار مجموعه سفارت آمریکا در مرکز مسکو - ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷
نصب پوسترهای دونالد ترامپ در دیوار فروشگاه ارتش روسیه در کنار مجموعه سفارت آمریکا در مرکز مسکو - ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷

مراسم تحلیف دونالد ترامپ در مقام چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ میلادی، مصادف با اول بهمن ۱۳۹۵ خورشیدی، در مقابل ساختمان کنگره در شهر واشنگتن پایتخت برگزار شد و از امروز او رسما فعالیت های خود را به عنوان فرمانده کل قوا برای چهار سال آینده آغاز می کند.

این مراسم نه تنها از رسانه‌های آمریکا بطور مستقیم پخش شد، بلکه بسیاری از رسانه‌های بین المللی و رسانه‌های داخلی کشورهای مختلف نیز این مراسم را تحت پوشش ویژه قرار داده و بسیاری در سراسر جهان، درباره آغاز به کار دولت جدید در قدرتمندترین کشور جهان، واکنش‌های متفاوتی نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام های دولتی و قانونگذاران روسیه ضمن استقبال از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، که در مقایسه با باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین رویکرد نرم‌تری در برابر مسکو داشته، نسبت به بهبود روابط دوجانبه که مدتی است به سردی گرائیده ابراز امیدواری کردند.

روابط واشنگتن و مسکو به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده به پائین ترین سطح پس از جنگ سرد رسیده و با این که رویکرد دولت ترامپ در قبال روسیه هنوز روشن نیست، دمیتری مدودف نخست وزیر آن کشور در صفحه فیسبوک خود نوشت، «ما آمادگی داریم به سهم خود، برای بهبود روابط قدم برداریم.»

به نوشته آسوشیتدپرس، پوسترهای دونالد ترامپ بر روی دیوار فروشگاه ارتش روسیه در کنار مجموعه سفارت آمریکا در مرکز مسکو نصب شده و در مجموع، در میان شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی و اقتصادی روسیه باور گسترده‌ای وجود دارد که روابط واشنگتن و مسکو از آنچه در حال حاضر است بدتر نخواهد شد.

دیگر واکنش‌ها، از ژاپن تا زادگاه ملانیا در اسلوونی

اما در ژاپن، همپیمان کلیدی ایالات متحده در شرق آسیا، نخست وزیر شینزو آبه روز جمعه در سخنانی اتحاد میان واشنگتن و توکیو را یک «اصل تغییرناپذیر» خواند و اعلام کرد که قصد دارد در اولین زمان ممکن، برای دیدار با رئیس جمهوری جدید آمریکا به واشنگتن سفر کند.

آقای آبه نخستین رهبر یک کشور خارجی بود که پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۸ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۸ آبان ۱۳۹۵) در راه سفر به آمریکای لاتین در نیویورک توقف و با او دیدار کرد. رویکرد کاخ سفید در برابر چین و کره شمالی، برای توکیو بسیار مهم است.

آلمان، دیگر متحد کلیدی آمریکا در اروپا ابراز امیدواری کرده است روابط نزدیک دو کشور به ویژه در عرصه اقتصادی با توجه به رویکرد ترامپ در زمینه تولید محصولات تجاری در داخل کشور ادامه یافته و توافق‌های تجاری بین المللی نیز در دولت او به قوت خود باقی بمانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولفگانگ شاوبله وزیر اقتصاد آلمان روز جمعه با بیان این که ایالات متحده تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز باید به توافق‌های بین المللی پایبند بماند، گفت به رغم هشدارهای آقای ترامپ به خودروسازان آلمانی، انتظار رویارویی تجاری بین دو کشور ندارد.

دونالد ترامپ وعده تغییر در سیاست‌های تجاری ایالات متحده را داده است و به اعتقاد برخی کارشنان اقتصادی، اصرار او برای فشار روی تولیدکنندگان برای تمرکز فعالیت های خود در داخل آمریکا می‌تواند تهدیدی برای رشد اقتصادی کشور باشد.

اما روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا برای روستای کوچک «سِونیتسا» در اسلوونی، زادگاه ملانیا ترامپ بانوی اول ایالات متحده، و ساکنان آن که با اشتیاق متفاوتی تصاویر مربوط به مراسم تحلیف دونالد ترامپ را بطور مستقیم از تلویزیون‌های خود تماشا می‌کردند، معنای دیگری دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این روستا که تنها پنج هزار نفر جمعیت دارد از صبح جمعه برنامه‌های ویژه و متنوعی را به مدت سه روز، برای استقبال از گردشگرانی تدارک دیدند که علاقمند هستند با مکانی که ملانیا ترامپ در سال ۱۹۷۰ متولد و تا ۲۰ سالگی در آن زندگی کرده آشنا شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG