لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

پرزیدنت ترامپ: گوگل صدای جمهوریخواهان را «سرکوب» می‌کند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - ۲۷ اوت ۲۰۱۸
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - ۲۷ اوت ۲۰۱۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه از شرکت گوگل به دلیل آنچه او غربالگری نتایج جستجوی اخبار مربوط به خود خواند، انتقاد کرد و گفت این شرکت صدای جمهوریخواهان را «سرکوب» می‌کند؛ اتهامی که گوگل به سرعت به آن واکنش نشان داد و آن را رد کرد.

پرزیدنت ترامپ در چند پیام توئیتری، با بیان این که نتایج جستجوی معادل انگلیسی «اخبار ترامپ» در گوگل تنها دربر گیرنده اخبار «رسانه‌های جعلی» است و اخبار رسانه‌های محافظه کار و منصف نشان داده نمی‌شود، نوشت «این مساله بسیاری جدی است – (به آن) رسیدگی خواهد شد!»

وی افزود، «۹۶ درصد نتایج جستجوی اخبار ترامپ مربوط به رسانه‌های چپ (دموکرات) است، خیلی خطرناک است. گوگل و دیگران صداهای محافظه کاران (جمهوریخواهان) را سرکوب و اطلاعات و اخبار خوب را پنهان می‌کنند. آنها آنچه ما می‌توانیم یا نمی توانیم ببینیم را کنترل می‌کنند.»

شرکت گوگل، زیرمجموعه شرکت آلفابت غول فناوری آمریکا، به سرعت به این انتقاد رئیس جمهوری واکنش نشان داد و گفت، موتور جستجوگر ما هرگز نتایج جستجوها را برای دستکاری تمایلات سیاسی رتبه بندی نمی‌کند و آنها را بر اساس گرایش‌های سیاسی نمایش نمی‌دهد.

گوگل با صدور بیانیه‌ای، ضمن تاکید بر این که هدف اصلی آن شرکت اطمینان دادن به کاربران است تا به سرعت به مرتبط‌ترین نتایج مورد درخواست دست یابند، نوشت که الگوریتم موتور جستجوی گوگل در برابر ایدئولوژی های مختلف سیاسی به صورت جانبدارانه عمل نمی‌کند.

ترامپ روز جمعه نیز گفته بود شبکه‌های اجتماعی صدای میلیون‌ها نفر را سانسور می‌کنند. وی از شرکت خاصی نام نبرد، اما گفت حتی اگر مجبور باشیم به اخبار جعلی گوش کنیم، باز نمی‌توان چنین کرد. «مردم باید بدون سانسور تشخیص دهند چه واقعیت است و چه نیست.»

رئیس جمهوری ایالات متحده چند روز پیش از آن در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز از شبکه‌های اتجماعی اینترنتی انتقاد کرده و گفته بود که این برای شبکه‌های اجتماعی عمده، مانند فیسبوک و توئیتر، «بسیار خطرناک» است که اقدام به قطع صدای کاربران خود کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG