لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

هشدار توئیتری پرزیدنت ترامپ به انتقادات صدراعظم آلمان: روند تغییر می‌کند


آقای ترامپ در توئیتر خود به اظهارات روز دوشنبه آنگلا مرکل پاسخ داد.
آقای ترامپ در توئیتر خود به اظهارات روز دوشنبه آنگلا مرکل پاسخ داد.

یک روز بعد از اظهارات صدراعظم آلمان مبنی بر اینکه «اروپا دیگر نمی تواند به دیگران اتکا کند»، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در واکنش، از احتمال تغییر روابط دو کشور در حوزه تجارت، ناتو و مسائل نظامی خبر داد.

روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت، کسری تراز تجاری گسترده ای با آلمان داریم، به علاوه، آنها بسیار کمتر از آنچه که باید برای ناتو و مسائل نظامی می‌پردازند. برای آمریکا خیلی بد است. این رویه تغییر خواهد کرد.

واکنش آقای ترامپ به اظهارات روز دوشنبه خانم مرکل است. صدراعظم آلمان بعد از نشست سران گروه هفت کشور صنعتی، با اشاره به برگزیت و تعاملاتی که با ترامپ داشت، گفته بود اروپا دیگر نمی‌تواند به دیگران اتکا کند.

خانم مرکل اشاره ای به اسم آمریکا نکرد اما خبرگزاری ها اشاره او را به بریتانیای بعد از برگزیت و ایالات متحده دانستند.

مرکل گفته بود، اروپا از این پس باید سرنوشت خود را به دست گیرد.

وی در یک تجمع انتخاباتی در شهر مونیخ همچنین به کنایه گفته بود نشست گروه هفت، نشست شش مقابل یک بود و نتایج این نشست اصلا راضی کننده نبود.

اجلاس سران روزهای جمعه و شنبه در ایتالیا برگزار شد. با اینکه سران هفت کشور صنعتی درباره مسائلی چون مبارزه با تروریسم، توقف کره شمالی و ممانعت از نفوذ روسیه توافق داشتند اما درباره برخی مسایل همچون تغییرات اقلیمی توافقی نکردند.

سال گذشته آمریکا به توافق تغییرات اقلیمی که هدف آن کاهش آلاینده ها در دهه های آینده است، پیوست اما آقای ترامپ می گوید چنین توافقی را قبول ندارد و بعد از نشست سران جی هفت، خبر داد که آمریکا تصمیمش درباره این توافق را طی هفته آینده اعلام می کند.

یکی دیگر از اختلاف ها بین پرزیدنت ترامپ و متحدان آمریکایی بر سر تامین بودجه ناتو است. آقای ترامپ می گوید کشورهای عضو باید حق سهم خود را بپردازند و این منصفانه نیست آمریکا سهم بیشتری بپردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG