لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

کشمکش ترامپ و اتحادیه اروپا در نخستین مواجهه در بروکسل


مقام های اروپایی امیدوارند سفر رییس جمهوری آمریکا به بروکسل بتواند بعضی از تردیدها درباره آینده روابط دو قاره در دو سوی اقیانوس اطلس را بر طرف کند. به نظر می رسد بر سر تروریسم و اوکراین همفکری شکل گرفته است اما پرسش های بی پاسخی درباره تغییرات اقلیمی کره زمین و تجارت وجود دارد که در اجلاس گروه هفت در سیسیل ایتالیا طی جمعه و شنبه مطرح خواهد شد.

تارا پالمری و دیوید هرسزنهورن در مقاله مشترکی در پولیتیکو نوشتند: دیدار پرزیدنت ترامپ با رهبران اروپا در حالی صورت می گیرد که دانالد ترامپ در حمایت از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در راه تضعیف اتحادیه اروپا گام برداشت و پیمان آتلانتیک شمالی را اتحادی «منسوخ» توصیف کرده بود.

هر چند برخوردها در ظاهر محترمانه به نظر می رسید، اما روشن است که رییس جمهوری جدید و غیر قابل پیش بینی آمریکا برای رفع نگرانی های عمده اروپایی ها تضمینی نداده است.

دونالد تاسک، رییس اتحادیه اروپا، در باره موضع دولت آمریکا در قبال روسیه گفت: «من مطمئن نیستم ما بتوانیم امروز صد در صد بگوییم که موضعی مشترک و نظری مشترک درباره روسیه داریم».

اروپایی ها از این که پرزیدنت ترامپ بر خلاف باراک اوباما تصمیم گرفت در آغاز دوره ریاست جمهوری اش به اروپا برود خوشنود هستند، ولی مشتاق اند دریابند او چه تصمیمی برای تعامل با اروپا دارد.

دولت ترامپ هنوز سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، بلژیک و نماینده آمریکا در ناتو را منصوب نکرده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG