لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

پاسخ پرزیدنت ترامپ به انتقاد مقام‌های اتحادیه اروپا از رویکرد آمریکا


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (راست) و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کاخ سفید - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (راست) و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کاخ سفید - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

رئیس جمهوری آمریکا ضمن انتقاد دوباره از رویکرد اتحادیه اروپا در تجارت با ایالات متحده، به انتقادات اخیر مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، که وی را شریکی غیرقابل اعتماد خوانده‌اند، پاسخ داد.

رئیس شورای اروپایی روز چهارشنبه در توئیتی نوشته بود، با تشکر از ترامپ، «ما فهمیدیم که اگر به دستی برای کمک نیاز داشته باشی، در نهایت تنها دست خودت هست که به داد تو خواهد رسید.»

همزمان رئیس کمیسیون اروپا نیز در نشست صوفیه، با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران گفت «برخی حتی ممکن است فکر کنند با این چنین دوستانی، چه کسی به دشمن نیاز دارد؟»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت آنها می‌توانند هر طور که بخواهند او را توصیف کنند، اما بی‌عدالتی تجاری ادامه نمی‌یابد.

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کاخ سفید گفت، «ما ۱۵۱ میلیارد دلار در معامله با اتحادیه اروپا ضرر کردیم؛ آنها می‌توانند هر چه بخواهند من را خطاب کنند.»

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، اگر من هم جای آنها بودم خودم را طور دیگری خطاب می‌کردم، چرا که این بی‌عدالتی در روابط تجاری بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا دیگر تکرار نخواهد شد.

وی به محدودیت‌های اروپا بر محصولات کشاورزی و خودروهای آمریکایی اشاره کرد و با بیان این که دونالد تاسک و ژان کلود یونکر را می‌شناسد، به خبرنگاران گفت «سلام من را به ژان کلود برسانید.»

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر نیز از متحدان اروپایی واشنگتن در تأمین بودجه اتحادیه نظامی موسوم به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، انتقاد کرده و خواستار پرداخت سهم منصفانه آنها شده بود.

آقای استولتنبرگ در دیدار شب گذشته خود با پرزیدنت ترامپ گفت، رویکرد او در تحت فشار قرار دادن اعضای ناتو برای افزایش بودجه نظامی و دفاعی شان، در حال نتیجه دادن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG