لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

موگرینی: تضمین نمی‌دهیم، اما برای حفظ تجارت اروپا با ایران جدی هستیم


رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت این اتحادیه قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد، اما برای یافتن راهی به منظور حفظ سرمایه‌گذاری‌های پسابرجام اروپایی‌ها در ایران جدی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فدریکا موگرینی پس از دیدار با وزیران خارجه ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بروکسل گفت یک گروه کارشناسی مأمور محافظت از سرمایه گذاری های شرکت تجاری اروپایی در ایران شده است.

وی در یک نشست خبری با بیان این که «ما در حال همکاری برای یافتن یک راه حل عملی هستیم،» خاطر نشان کرد تدابیری که به دنبال آن هستیم شامل اجازه یافتن ایران برای صادرات نفت و امکان فعالیت بانک‌های اروپایی است.

به دنبال اعلام تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین قدرت‌های جهانی و ایران در هجدهم اردیبهشت ماه، اتحادیه اروپا و ایران که با آن تصمیم مخالف هستند در صدد حفظ توافق هستند.

در همین راستا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای دیدار با همتایان اروپایی خود راهی اروپا شده است.

فدریکا موگرینی پیشتر در روز سه‌شنبه و در آغاز مذاکرات با وزیران خارجه ایران و سه قدرت اروپایی گفت، هدف این جلسات یافتن گزینه‌های مختلف برای ادامه اجرای توافق با توجه به خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها در آینده است.

دولت پرزیدنت ترامپ، که خواستار اصلاح توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است، تاکید کرده که واشنگتن با متحدان خود مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه‌طلبی‌های مخرب ایران برسد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد مایک پمپئو وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در چند روز گذشته با همتایان خود از آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره نحوه همکاری بر سر ایران گفت‌وگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG