لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا بار دیگر به تلاش برای حفظ برجام تاکید کردند


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید همه اعضای اتحادیه اروپا همچنان از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند. وی این سخنان را روز پنجشنبه در بلغارستان اعلام کرد؛ جایی که رهبران اتحادیه اروپا برای شرکت در یک نشست گرد هم آمده اند.

خانم مرکل گفت حمایت از برجام به رغم خروج آمریکا از این توافق صورت می گیرد و مذاکرات اروپا در این باره با آمریکا ادامه دارد.

وی که قرار است با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار و گفتگو کند، گفت دیدار روز جمعه به مشکلات اتحادیه اروپا با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارتباط ندارد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز روز پنجشنبه گفت، اتحادیه اروپا باید شرکت های این اتحادیه را از گزند تحریم های آمریکا علیه ایران حفظ کند. اما او همچنین گفت می فهمد که شرکت های بزرگ می خواهند منافعشان را حفظ کنند تا از تحریم های آمریکا آسیب نبینند.

در همین حال، سخنگوی ترزا می نخست وزیر بریتانیا گفت خانم می نیز موافق نظر رهبران فرانسه و آلمان برای حفظ برجام است.

به گزارش رویترز، ترزا می با صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه در مورد تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران گفتگو کرد.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفت، رهبران سه کشور تعهد محکم خود را به اطمینان یافتن از حفظ برجام اعلام کردند و تاکید کردند که این موضوع برای امنیت مشترک سه کشور اهمیت دارد.

به گفته او، آنها همچنین گفتند که ایران باید همچنان به تعهدات خود در برجام عمل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG