لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

تاکید کاخ سفید بر مخالفت با معاهده اقلیمی پاریس


شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید

مقام‌های کاخ سفید و آژانس حفاظت از محیط زیست تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از معاهده اقلیمی پاریس را تصمیمی شجاعانه و مثبت توصیف می‌کنند، که بر پایه منافع آمریکا اتخاذ شده است.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه ۱۲ خرداد ضمن دفاع از تصمیم دونالد ترامپ در خروج از معاهده اقلیمی پاریس گفت، رئیس جمهوری تنها به منافع آمریکا فکر می‌کند و نگران انتقادهای بین‌المللی و آسیب‌های احتمالی در روابط آمریکا و سایر کشورها نیست.

شان اسپایسر اضافه کرد، «رئیس جمهوری از روز اول با صراحت و شفافیت اعلام کرده بود که وظیفه او حفظ منافع شهروندان آمریکاست و همانطور که دیروز هم دوباره تاکید کرد، او انتخاب شده است تا به نمایندگی از مردم پیتزبرگ تصمیم بگیرد، نه شهروندان پاریس.»

در همین حال، شهردار پیتزبرگ در واکنش به اظهارات پرزیدنت ترامپ گفت که شهرش نیازی به دلسوزی شرکت‌های نفتی ندارد و در رعایت توافق پاریس در کنار جهان می‌ایستد.

اسکات پروئیت، رئیس آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا نیز، که از منتقدان شناخته شده سیاست‌های محیط زیستی باراک اوباماست، روز جمعه در نشستی خبری گفت که هیچ دلیلی برای عذرخواهی به خاطر پایبند نبودن به این توافق نمی‌بیند.

او گفت: «من تاکید می‌کنم خروج از معاهده پاریس، به معنی عقب نشینی و قطع ارتباط آمریکا با جهان نیست. همانطور که رئیس جمهوری گفته است این یک توافق بد و به زیان ماست، ولی ما می‌توانیم به مذاکره ادامه دهیم و تکنولوژی برتر خود را به دنیا صادر کنیم و به همه نشان دهیم که تا چه حد در حفظ محیط زیست برتر از سایر کشورها هستیم. ما خواستار موافقتنامه جدیدی با حفظ منافع آمریکا هستیم.»

هدف توافق پاریس، مهار روند رو به رشد انتشار جهانی دی‌اکسید کربن از طریق تغییر مسیر توسعه صنایع مرتبط با نفت و گاز و محدود کردن افزایش دمای کره زمین به حداکثر ۲ درجه سانتیگراد، نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن، تا سال ٢١٠٠ است. از این رو، شرکت های بزرگ نفتی، مانند اکسان موبیل، از حامیان اصلی خروج از توافق پاریس هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG