لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

چین: به توافق اقلیمی پاریس پایبند خواهیم ماند


بنایی در پاریس که به مناسبت توافق اقلیمی پاریس تزئین شده است
بنایی در پاریس که به مناسبت توافق اقلیمی پاریس تزئین شده است

در حالیکه دنیا در انتظار تصمیم نهایی پرزیدنت ترامپ درباره توافق اقلیمی پاریس است، چین خبر از این داد که همچنان به این توافق پایبند خواهد ماند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، هوا چونینگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه یازدهم خرداد ماه گفت چین همچنان به ایده «توسعه ای سبز و پایدار» پایبند خواهد ماند و افزود تغییرات اقلیمی چالشی جهانی است و هیچ کشوری نمی تواند خود را آری از آن فرض کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به اینکه توافق پاریس جامع ترین توافق در جامعه بین المللی بوده است گفت چین در مقابله با تغییرات اقلیمی تلاش خواهد کرد و همچنان تابع توافق اقلیمی پاریس خواهد ماند.

سران هفت کشور بزرگ صنعتی جهان در اجلاس هفته گذشته خود در ایتالیا، به رغم اتفاق نظر درباره برخی چالش‌های جهانی مانند تروریسم، موفق نشدند بر سر اجرای توافق جهانی مقابله با پدیده گرمایش زمین به توافق برسند.

کانادا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، و ژاپن در اعلامیه پایانی نشست سران گروه ۷ در سیسیل بر تعهد خود به اجرای توافق پاریس تاکید کردند، اما رئیس جمهوری آمریکا گفت هفته آینده در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

خروج از توافق پاریس – که به امضای باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا رسیده بود – و افزایش استخراج سوخت فسیلی و کاهش مقررات زیست محیطی برای اشتغالزایی بیشتر، از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG