لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

چرا پرزیدنت ترامپ آمریکا را از توافق اقلیمی خارج کرد: محاسبات تغییرات اقلیمی


آقای ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد که آمریکا از توافق اقلیمی خارج می شود
آقای ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد که آمریکا از توافق اقلیمی خارج می شود

خلاصه مقاله ای از ویلیام مالدین در وال استریت جورنال

عناصر متضادی در جریان تصمیم گیری دولت ترامپ به ترک توافق تغییرات اقلیمی ۲۰۱۵ پاریس مطرح شده است: از جمله به هیجان آوردن پایگاه اجتماعی رای دهنده در آمریکا. بیرون آمدن از توافق های بین المللی دوره باراک اوباما وعده ای بود که دونالد ترامپ به رای دهنده ها داده بود.

در مقابل، رای دهندگان به غیر از محافظه کاران جمهوریخواه که در این باره متفرق هستند اکثریت مخالف خروج از توافق تغییرات اقلیمی اند. یک نظر سنجی نشان می دهد که از هر ده آمریکایی هفت نفر معتقدند دی اکسید کربن تولید شده به دست بشر در افزایش گرمای کره زمین اثر داشته است. حرکت ترامپ بر خلاف نتایج علمی می تواند به او لطمه بزند.

البته توافق پاریس لازم الاجرا نیست و مکانیزمی برای تحت فشار گذاشتن کشورها بر سر عدم پایبندی به تعهداتشان وجود ندارد.

در عین حال دولت های چین و دیگر کشورها با خروج واشنگتن از توافق پاریس در مورد همکاری با کاخ سفید بر سر دیگر مسائل تردید نشان خواهند داد.

شرکت های فعال غیر از بازار نفت و ذغالسنگ تمایل فزاینده ای به سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر نشان داده اند و چرخش آمریکا می تواند آن سرمایه گذاری ها را به خطر بیاندازد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG