لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

مایک پامپئو گزینه ترامپ برای ریاست سیا: روسیه تهدید علیه آمریکا است


مایک پامپئو گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده برای ریاست آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، روسیه را یکی از تهدیدهای عمده علیه آمریکا می‌داند.

به گزارش روزنامه یو اس ای تودی، این قانونگذار جمهوریخواه از ایالت کانزاس، در میانه جدال آقای ترامپ و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا بر سر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه، روز پنجشنبه در جلسه استماع کمیته اطلاعاتی سنا حضور یافت.

وی در سخنانی در آغاز جلسه، روسیه را در فهرست تهدیدهای عمده کنونی علیه ایالات متحده پس از داعش، سوریه و ایران قرار داد؛ موضعی که او را در ردیف جریان اصلی جمهوریخواه و اکثریت جامعه اطلاعاتی آمریکا در برابر مسکو قرار می‌دهد، اما لزوما همسو با مواضع آقای ترامپ نیست.

آقای پامپئو گفت «روسیه با رویکردی تهاجمی، تجاوز و اشغال اوکراین، تهدید اروپا، و این که تقریبا هیچ عملی برای شکست و انهدام داعش انجام نداده است، در پی اثبات دوباره خود بوده است.»

دونالد ترامپ جامعه اطلاعاتی آمریکا را متهم به درز اطلاعاتی کرده است که در اختیار او و باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی آمریکا قرار داده شده و شامل ادعاهای تایید نشده‌ای درباره ارتباط آقای ترامپ با دولت روسیه است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه برای نخستین بار اذعان کرد که به عقیده او روسیه در هک سامانه‌های کامپیوتری و حملات سایبری اخیر در آمریکا دخالت داشته است؛ اما در عین حال، این موضع خود که می‌تواند با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روابط بهتری داشته باشد را نیز تکرار کرد.

بنا بر گزارش مقام‌های کنونی اطلاعاتی آمریکا، دولت روسیه با هدف تاثیرگذاری بر روند انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر (هجدهم آبان ماه) گذشته که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شد، از عملیات سایبری علیه سامانه‌های کامپیوتری آمریکا حمایت کرده‌ است.

روابط بین واشنگتن و مسکو - که بر سر برخی مسائل مانند دخالت روسیه در بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود و حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با یکدیگر اختلاف دارند - به پائین ترین سطح از پایان جنگ سرد به این طرف رسیده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG