لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

پرزیدنت ترامپ تایید کرد: برای اخراج رئیس اف‌بی‌ای تحت تحقیق هستم


رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه تایید کرد که به خاطر اخراج ناگهانی رئیس اداره تحقیقات فدرال موسوم به اف‌بی‌آی، تحت تحقیق دادستان ویژه که سرگرم تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا است، قرار گرفته است.

دونالد ترامپ روز جمعه ۲۶ خرداد در توئیتر خود نوشت که او تحت تحقیقات برای اخراج جیمز کومی است و توسط کسی مورد تحقیق است که به او توصیه کرد رئیس وقت اف‌بی‌آی را اخراج کند.

آقای ترامپ از فرد خاصی اسم نبرد اما یک ماه پیش که رئیس وقت اف بی آی را اخراج کرد گفت به توصیه راد روزن‌اشتاین معاون وزارت دادگستری این کار را کرده است.

واکنش آقای ترامپ در حالی است که روز گذشته در واکنش به ادعای روزنامه واشنگتن پست درباره تحقیق از او، این ادعا را «ساختگی» نامیده بود.

روز پنجشنبه ۲۵ خرداد روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که «رابرت مولر» دادستان ویژه که سرگرم تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا است، قصد دارد درباره «تلاش احتمالی» دونالد ترامپ برای آنچه «کارشکنی در مسیر عدالت» نامیده شده، تحقیق کند.

آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت واشنگتن پست هیچ مدرکی برای این ادعا ندارد و گزارش این روزنامه را «ساختگی» نامید.

از زمان برکناری ناگهانی رئیس اداره تحقیقات فدرال یا پلیس اف بی آی، بحث دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا موضوع روز رسانه های آمریکا شد. دموکرات ها می گویند آقای ترامپ با برکناری جیمز کومی که سرگرم تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات بود، عملا مانع انجام این تحقیقات شده است.

هفته پیش آقای کمی در مقابل کمیته اطلاعاتی سنا شهادت داد و بعد از آن وزیر دادگستری آمریکا در مقابل این کمیته حاضر شد.

وزارت دادگستری بتازگی رابرت مولر، رئیس پیشین اف بی آی را مامور تحقیق ویژه درباره نقش روسیه در انتخابات کرده است. تاکنون قرار شده «مایک راجرز» سرپرست آژانس امنیت ملی (ان اس ای)، «دانیل کوتس» مدیر سازمان اطلاعات ملی و «ریچارد لجت» که معاون آقای راجرز بود با دادستان ویژه رابرت مولر گفتگو کنند.

جیمز کومی پیشتر مدعی شد که آقای ترامپ در یک دیدار خصوصی از او خواسته بود که تحقیقات درباره مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ که برکنار شده بود را پایان دهد. فلین به خاطر فاش نکردن ارتباطش با سرگی کیسلیاک سفیر روسیه از سمت خود کنار رفت.

کاخ سفید و آقای ترامپ هرگونه فشار بر جیمز کومی را رد می کنند و برکناری او را به خاطر ناتوانی اش عنوان کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG