لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

دادستان کل آمریکا: تبانی من در پرونده روسیه دروغی «زشت و هولناک» است


جف سشنز برای ادای شهادت درباره مکالمات خود با مقام‌های روسیه در دوران انتخابات در جلسه روز سه شنبه کمیته اطلاعات سنا شرکت کرد.
جف سشنز برای ادای شهادت درباره مکالمات خود با مقام‌های روسیه در دوران انتخابات در جلسه روز سه شنبه کمیته اطلاعات سنا شرکت کرد.

دادستان کل ایالات متحده بعد از ظهر سه شنبه در جلسه استماع کمیته اطلاعات سنا در شهر واشنگتن حاضر شد و این نظریه را که در پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری پائیز گذشته آمریکا تبانی کرده است، یک «دروغ زشت و هولناک» خواند.

جف سشنز، از اعضای ارشد کابینه پرزیدنت ترامپ و از مشاوران کارزار انتخاباتی او در انتخابات ۱۸ آبان ۱۳۹۵، برای ادای شهادت درباره مکالمات خود با مقام‌های روسیه در آن زمان و همچنین احتمال تلاش برای گمراه کردن کنگره، در جلسه امروز شرکت کرد.

وزیر دادگستری آمریکا در این نشست علنی که بطور مستقیم از رسانه‌های آمریکا نیز پخش می‌شد، گفت «من هرگز هیچ دیدار یا مکالمه‌ای با روس‌ها یا مقام‌های دیگر کشورها، که شائبه دخالت در هر گونه کمپین یا هر انتخاباتی در ایالات متحده ایجاد کند، نداشته‌ام.»

آقای سشنز با بیان این که «من هیچ اطلاعی از چنین مکالماتی توسط هر فرد مرتبط با کارزار انتخاباتی ترامپ ندارم،» گفت «این نظر که من در هر گونه توطئه چینی دست داشته، یا از هر گونه تبانی با دولت روسیه برای آسیب به کشوری که با افتخار بیش از ۳۵ سال به آن خدمت کرده‌ام، یا برای خدشه وارد کردن به اصالت روند دموکراتیک ما آگاهی داشته‌ام، دروغی هولناک و زشت است.»

جف سشنر تا کنون بالاترین مقام دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده است که پایش به تحقیقات کنگره در باره موضوع دخالت مسکو در روند انتخابات اخیر آمریکا با هدف آنچه کمک به آقای ترامپ برای پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی گفته شده، باز شده است.

نماینده پیشین ایالت آلاباما در سنا، سه شنبه در حالی در برابر پرسش‌های تند همکاران سابق خود قرار گرفت که هفته گذشته، جیمز کومی رئیس برکنار شده پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، تلویحا گفت که دلایل وزیر دادگستری برای کناره رفتن از مدیریت تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات فراتر از مطالبی است که عنوان کرده است.

طبق قانون، تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا باید زیر نظر وزیر دادگستری انجام شود، اما با توجه به کناره گیری جف سشنز، به دلیل آنچه وی «تضاد منافع» عنوان کرد، این مهم به جیمز کومی محول شد. آقای کومی حدود سه هفته پیش توسط پرزیدنت ترامپ برکنار شد.

پرزیدنت ترامپ به صراحت اعلام کرده که خواستار به نتیجه رسیدن این تحقیقات است تا مشخص شود هیچ تبانی در کار نبوده است. وی دخالت روسیه در روند انتخابات سال گذشته را رد نکرده است، اما این ادعا که با دخالت مسکو پیروز شده را رد می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG