لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

وزیر دادگستری در کنگره حاضر می شود؛ جمهوریخواهان دنبال نوار مکالمات رئیس جمهوری


پرزیدنت ترامپ و جف سشنز در مراسمی در واشنگتن
پرزیدنت ترامپ و جف سشنز در مراسمی در واشنگتن

این هفته قرار است جف سشنز وزیر دادگستری دولت پرزیدنت ترامپ داوطلبانه در مقابل اعضای کمیته اطلاعاتی سنا قرار بگیرد و به سئوالات آنها پاسخ بدهد. همزمان، جمهوریخواهان کنگره نیز به دموکرات ها پیوسته اند و از رئیس جمهوری می خواهند که اگر نواری از مکالمات با جیمز کومی، رئیس معزول اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) وجود دارد، آنها را منتشر کند.

قرار است روز سه شنبه کمیته اطلاعاتی سنا میزبان جف سشنز باشد. شهادت او در کمیته اطلاعاتی سنا، یک هفته پس از شهادت جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی انجام می گیرد که یکی از پربیننده ترین برنامه های سیاسی طی سالهای اخیر بود.

حضور آقای سشنز که در دوران مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری، در مقام سناتور از اصلی ترین حامیان آقای ترامپ بود، همزمان با مذاکرات قوه مقننه آمریکا با هدف تشدید تحریمها علیه روسیه صورت می گیرد.

آقای سشنز، که یکی از محارم نزدیک به پرزیدنت ترامپ بوده، پیشتر خود را از تحقیقات راجع به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کنار کشیده چون او در زمان کارزار انتخاباتی دست کم دو بار با سفیر روسیه دیدار داشت. با این اقدام، مدیریت تحقیقات برعهده جیمز کومی رئیس وقت اف‌بی‌آی قرار گرفت اما او حدود یکماه پیش توسط پرزیدنت ترامپ برکنار شد.

هفته پیش در جلسه شهادت آقای کومی، در کمیته اطلاعات مجلس سنا، این رئیس اخراجی اف‌بی‌آی به دلایل کناره گیری آقای سشنز از مدیریت تحقیقات اشاراتی داشت که موجب شد کمیته سنا از آقای سشنز بخواهد در این کمیته شهادت بدهد.

آقای کومی در شهادت خود گفته بود: اف‌بی‌آی از اینکه او نمی تواند مدیریت تحقیقات در مورد دخالت روسیه را بر عهده بگیرد، مطلع بود. اما امروز به صورت علنی نمی توانم بیشتر توضیح دهم.

آقای سشنز، از اینکه در جلسه تائید صلاحیت خود به تماسهایش با سفیر روسیه در زمان انتخابات اشاره نکرده بود، مورد انتقاد قرار گرفت.

کاخ سفید بارها تکرار کرده است که هیچ مدرکی دال بر تبانی پرزیدنت ترامپ با روسها با هدف تاثیر گذاری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد . حتی اصرار دارد که پرزیدنت ترامپ هیچگاه از آقای کومی نخواسته است که تحقیقات درباره مایکل فلین مشاور برکنار شده امنیت ملی آمریکا را متوقف کند.

برخی جمهوریخواهان: نوارها را منتشر کنید

برخی چهره های سرشناس جمهوریخواه از پرزیدنت ترامپ خواسته اند که اگر نوارهایی از مکالمات خصوصی با رئیس معزول اف‌بی‌آی دارد، منتشر کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سناتور سوزان کالینز،‌ از جمهوری‌خواهان عضو کمیته اطلاعاتی سنا گفته است رئیس جمهوری باید نوارهای مکالمات را در صورت وجود، ارایه دهد. او همچنین گفته، اگر لازم شود من از صدور احضاریه برای دونالد ترامپ حمایت می‌کنم و نظرم این است که ترامپ خودش داوطلبانه آنها را تحویل دهد.

از سوی دیگر سناتور جیمز لنکفورد دیگر جمهوریخواه عضو این کمیته گفته ما کاخ سفید را تحت فشار قرار می دهیم که بگوید چنین نوارهایی وجود دارد یا خیر.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه درباره وجود چنین نوارهایی واکنش نشان نداد اما خود آقای ترامپ در حاشیه نشست خبری با رئیس جمهوری رومانی وعده داد بیشتر در اینباره سخن خواهد گفت.

ماجرای نوارها بعد از آن جدی شد که پس از اخراج کومی، آقای ترامپ در توئیتی نوشت که کومی اگر با رسانه ها گفتگو می کند، مراقب اظهاراتش باشد، زیرا ممکن است مکالماتش با رئیس جمهوری ضبط شده باشد.

دموکرات ها پیشتر خواستار دسترسی به نوارهای احتمالی شده بودند. چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنا، بار دیگر گفت که از هرگونه انتشار نوارها استقبال می کند.

بعد از شهادت جیمز کومی، پرزیدنت ترامپ گفت که او هم حاضر است تحت سوگند در کنگره شهادت بدهد که چاک شومر هم با اشاره به این پیشنهاد ترامپ، از آن استقبال کرد.

بحث درباره روسیه

همزمان با رسیدگی به مساله شهادت کومی و نوار احتمالی مکالمات او با پرزیدنت ترامپ، مجلس سنا در حال بررسی طرح فرا حزبی افزایش تحریمها علیه مسکو است. سناتور جان مک کین، جمهوریخواه خواستار پاسخ محکم کنگره است.

آقای مک کین گفت: «وقت آن رسیده که پاسخی محکم؛ مشترک و عملی به تهاجم روسیه علیه فرآیند دموکراسی در آمریکا بدهیم. هیچ تهدیدی فراتر از دخالت خارجی، علیه آزادیمان ، علیه توانایی مان در انتخاب رهبرانمان وجود ندارد.

سناتور چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات در مجلس سنا با این امر موافق است.

وی گفت: «دولت پرزیدنت ترامپ از تمایل خود برای کاهش تحریمها علیه روسیه، در ازای دریافت امتیازهای مبهم و نا مشخص از مسکو صحبت می کند. کنگره باید این توانایی را داشته باشد که پیش از برداشته شدن هر تحریمی، تصمیمات دولت در این زمینه را بررسی کند."

تشدید تحریمها علیه روسیه در چارچوب طرحی جامع بررسی می شود که افزایش تحریمها علیه برنامه موشک های بالستیک و حمایت تهران از تروریسم بخشی از آن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG