لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۷

استقبال ایالات متحده از اقدام گواتمالا و استونی علیه حزب الله لبنان، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی


Secretary of State Mike Pompeo arrives to speak at a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, Sept. 2, 2020. (Nicholas Kamm/Pool via AP)
Secretary of State Mike Pompeo arrives to speak at a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, Sept. 2, 2020. (Nicholas Kamm/Pool via AP)

وزیر خارجه آمریکا از اقدام گواتمالا در تعیین کلیت حزب الله به عنوان یک سازمان تروریستی، و تلاش برای مقابله با آن گروه قدردانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، شامگاه شنبه ۳ آبان با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه نوشت: «ما از اقدام گواتمالا در تعیین کلیت حزب‌الله به عنوان یک سازمان تروریستی و به نمایش گذاشتن عزم خود در مقابله با این گروه خطرناک تروریستی تقدیر می‌‌کنیم.»

آقای پمپئو گفت: «این گام مهم به از بین بردن توانایی حزب الله در طراحی کردن حملات تروریستی و جمع آوری کردن پول در سراسر جهان، از جمله در نیمکره غربی، کمک خواهد کرد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نوشته است: «با این اقدام، گواتمالا نیز به فهرست فزاینده کشورهایی می‌پیوندد که حزب الله را به خاطر ماهیت واقعی آن - یعنی نه یک مدافع لبنان، بلکه یک سازمان تروریستی فراملی که متعهد به پیشبرد برنامه‌های ویرانگر ایران است - شناسایی کرده‌اند. حزب الله نیز همانند القاعده و داعش گستره‌ای جهانی دارد. در سال‌های اخیر چندین عملیات و توطئه [حزب الله] در قاره آمریکا‌، خاورمیانه‌، اروپا‌، آفریقا، و آسیا خنثی شده است.»

آقای پمپئو در پایان این بیانیه از همه شرکای خود خواسته است که کلیت حزب الله را تحریم کنند و هیچ تمایزی بین شاخه‌های به اصطلاح «نظامی» و «سیاسی» آن قائل نشوند. وی همچنین از همه کشورها خواست که «به منظور جلوگیری از فعالیت عوامل، جذب کنندگان نیرو، و تامین کنندگان مالی حزب الله در قلمرو خود، همه اقدامات لازم را انجام دهند.»

آقای پمپئو همچنین یک توئیت را نیز با همین مضمون منتشر کرده و از تصمیم گواتمالا قدردانی کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این توئیت ضمن درخواست از سایر کشورهای منطقه برای پیروی از اقدام گواتمالا، می‌گوید: «جهان دارد به ماهیت واقعی حزب الله پی ‌می‌برد.»

شناسایی کلیت حزب‌الله لبنان به عنوان یک سازمان تروریستی، به مفهوم تفاوت قائل نشدن میان شاخه سیاسی با شاخه نظامی آن حزب و تروریست شناختن هر دو شاخه حزب‌الله است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین شنبه شب با استقبال از تصمیم استونی در شناسایی کلیت حزب الله به عنوان یک سازمان تروریستی، در بیانیه جداگانه‌ای گفت: «استونی با ممانعت از ورود ورود وابستگان حزب الله به خاک خود و در نتیجه کاهش تهدیدی که از سوی حزب الله متوجه امنیت استونی و شرکای بین المللی است، پیامی نیرومند را در اروپا و در درون اتحادیه اروپا می‌فرستد.»

کلیت گروه حزب‌الله لبنان، که در سال ۱۹۸۲ میلادی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاسیس شد، توسط چندین کشور، از جمله ایالات متحده، اسرائیل، آلمان، صربستان، لیتوانی، استونی، و اکنون گواتمالا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است.

XS
SM
MD
LG