لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

تیلرسون پس از سفر دوباره به قطر، دوحه را به مقصد واشنگتن ترک کرد


وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار و گفت‌وگو با پادشاه عربستان سعودی و دیگر مقام‌های ارشد چهار کشوری که روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند، روز پنجشنبه برای انجام آخرین دور از تلاش‌های جاری خود در منطقه با هدف میانجیگیری بین این کشورها وارد دوحه شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می‌رفت رکس تیلرسون که از روز دوشنبه بین قطر، عربستان و کویت – که آن هم نقش میانجی را ایفا می‌کند – در تردد بوده است، امروز امیر قطر را در جریان مذاکرات خود با مسئولان سعودی، مصر، امارات و بحرین قرار دهد.

اندکی بعد خبرگزاری رویترز گزارش داد آقای تیلرسون بدون اظهار نظر درباره نتیجه گفت‌وگوها، دوحه را به مقصد واشنگتن ترک کرد. به نظر می‌رسد تحول مهمی برای حل و فصل تنش ایجاد شده اتفاق نیافتاده باشد؛ هر چند از ابتدا هم تلاش می‌شد انتظارها از این سفر بالا نرود.

این خبرگزاری از قول شیخ محمد بن حمد آل ثانی برادر امیر قطر که برای بدرقه وزیر خارجه آمریکا او را در فرودگاه دوحه همراهی می‌کرد نوشت، «به امید دیدار مجدد شما تحت شرایطی بهتر.»

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، اواسط خرداد ماه با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و سیاست‌های ایران در منطقه، روابط خود را با آن قطع و با ارائه فهرستی از درخواست‌های خود، ده روز به آن کشور مهلت دادند که تصمیم گیری کند.

این مهلت دوشنبه هفته گذشته پایان یافت، اما به درخواست کویت ۴۸ ساعت تمدید شد و در نهایت وزیر خارجه قطر در همان روز پاسخ کشورش را به امیر کویت ارائه کرد؛ پاسخی که طرف مقابل گفت «جدی» نیست و هشدار داد اقدامات جدیدی علیه دوحه انجام می‌دهد.

این کشورها همگی از متحدان واشنگتن در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG