لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

وزیران خارجه چهار کشور عربی در قاهره: قطر پاسخ «جدی» نداد


نشست وزیران خارجه چهار کشور عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی در قاهره پایتخت مصر - ۱۴ تیر ۱۳۹۶
نشست وزیران خارجه چهار کشور عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی در قاهره پایتخت مصر - ۱۴ تیر ۱۳۹۶

به دنبال عدم دریافت پاسخ مورد نظر از سوی دوحه، وزیران خارجه چهار کشور عربی که روز چهارشنبه برای گفت‌وگو درباره نحوه برخورد با این امیرنشین کوچک حاشیه خلیج فارس در پایتخت مصر گرد هم آمده بودند، گفتند پاسخ دوحه به خواسته‌های آنها «جدی» نیست.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، اواسط خرداد ماه با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و سیاست‌های ایران در منطقه، روابط خود را با آن قطع کرده و اول تیر ماه فهرستی از درخواست‌های خود را ارائه و ده روز به دوحه مهلت تصمیم گیری دادند.

این مهلت روز دوشنبه به سر رسید، اما به درخواست کویت برای ۴۸ ساعت تمدید شد. وزیر خارجه قطر روز دوشنبه پاسخ رسمی امیر قطر را به این سیزده درخواست به امیر کویت ارائه کرد؛ هرچند جزئیات آن فاش نشده، اما ظاهرا پاسخی نیست که همسایگان قطر انتظار داشتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیران خارجه عربستان، امارات، بحرین و مصر در پایان نشست خود در قاهره در یک نشست خبری مشترک گفتند، پاسخ قطر به درخواست‌های آنها «جدی نیست» و تحریم‌های سیاسی و اقتصادی اعمال شده علیه دوحه به قوت خود باقی می‌مانند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از وزیر خارجه سعودی نوشت، گام‌های بعدی علیه قطر در زمان مناسب و در راستای قوانین بین المللی برداشته خواهد شد. با این حال وی به جزئیات بیشتری در مورد اقدامات آتی این کشورهای عمده عربی منطقه خاور میانه علیه دوحه اشاره نکرد.

خبرگزاری رویترز نیز از قول وزیر خارجه مصر نوشت پاسخ قطر «منفی» بوده است. وی با بیان این که اقدامات صورت گرفته علیه قطر نتیجه مداخلات پیوسته دوحه در امور داخلی کشورهای عرب است، گفت این چهار کشور امیدوارند دوحه سر عقل بیاید و تصمیم درست بگیرد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر، روز گذشته در یک نشست خبری مشترک در دوحه با زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان، بار دیگر تحریم‌های اعمال شده اخیر علیه کشورش را غیرقانونی خواند و خواستار متوقف شدن «تخریب وجهه قطر» از سوی این کشورها شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG