لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

وزیر خارجه آمریکا در کویت؛ تلاش برای کاهش تنش بین عربستان و متحدان و قطر


آقای تیلرسون بعد از ترکیه، به کویت سفر کرد و قرار است به دوحه و ریاض نیز سفر کند.
آقای تیلرسون بعد از ترکیه، به کویت سفر کرد و قرار است به دوحه و ریاض نیز سفر کند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا برای حل اختلافات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس روز دوشنبه ۱۹ تیر وارد کویت شد. آقای تیلرسون در حالی وارد کویت شده که این کشور نقش میانجی بین عربستان و متحدان و قطر در پی بحران دیپلماتیک داشته اما هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

آقای تیلرسون یکشنبه ۱۸ تیر از ترکیه بازدید کرد، و قرار است بعد از کویت، به دوحه و ریاض نیز سفر کند و با مقام‌های قطر و عربستان سعودی در مورد ضرورت حل بحران شش هفته‌ای ناشی از تحریم امیر نشین قطر، تبادل نظر کند.

آقای تیلرسون در حالی روز دوشنبه به منطقه خلیج فارس مسافرت کرد که تلاش‌های کویت برای سر و سامان دادن به بحران قطر با بن بست روبرو شده است.

امیر نشین قطر پیشنهادهای سیزده گانه عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی را که به عنوان شرایط لغو تحریم و قرنطینه همه جانبه دوحه عنوان شده بود، صریحا رد کرده است.

کشورهای تحریم کننده قطر نیز هفته گذشته پیشنهادهای خود را ضمنی لغو کردند، اما هنوز نگفته اند پیشنهاد جدید شان چیست.

سکون و ایستائی در تلاش های دیپلماتیک منطقه ای برای حل این بحران که به هفتمین هفته خود نزدیک می شود، باعث شد تا هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید کند که این وضعیت نمی تواند ادامه داشته باشد.

هدر ناوئرت گفت: ما به صورت فزاینده ای نسبت به این اختلافات که به بن بست رسیده، نگرانیم. این وضعیت ممکن است تا هفته ها یا ماه ها ادامه یابد و احتمالاّ وخیم تر شود. وزیر خارجه آمریکا با تمام طرف های درگیر در تماس است، و کویتی ها تلاش زیادی برای نزدیک تر کردن مواضع دو طرف کرده اند. با این حال تاکید می کنم که صرفنظر از اختلافات فی ما بین، نقطه مشترک تمام کشورهای درگیر در بحران قطر، مبارزه با تروریسم است.

چند روز پس از پاسخ قطر به شروط عربستان و متحدانش، آقای تیلرسون پیشنهادهای کشورهای تحریم کننده دوحه را «غیر عملی» خوانده بود، و ضمن تاکید بر ادامه مذاکرات، از طرفین خواسته بود از اقداماتی که به وخیم تر شدن اوضاع منجر شود، اکیداّ خودداری کنند.

پایگاه هوایی العدید در حومه دوحه، بزرگترین مرکز تجمع قدرت هوایی امریکا در منطقه خلیج فارس، خاورمیانه و شمال آفریقا ست و بسیاری از پرواز های تجسسی و عملیاتی نیروی های ائتلاف بر فراز عراق و سوریه از این پایگاه انجام می شود

وزیر خارجه آمریکا در ترکیه

آقای تیلرسون که پیشتر رئیس اجرائی و رئیس هیئت مدیره شرکت نفتی اکسان بود، در سر راه خود به کویت به منظور دریافت جایزه ای از بیست و دومین «کنگره بین المللی نفت» به ترکیه سفر کرده بود.

آقای تیلرسون با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز دیداری داشت که با سالگرد کودتای نافرجام سال گذشته در آن کشور مصادف بود،

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در این باره در ترکیه گفت: در آن روز بود که مردم ترکیه از حقوق خود در قانون اساسی، و از جایگاه شان در ترکیه غنی دفاع کردند، و ما نیز خاطره تلفات و مجروحان آن حادثه را گرامی می داریم.

آقای تیلرسون در آنکارا با بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز دیدار، و در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور گفتگو و تبادل نظر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG