لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

رکس تیلرسون: اگر پاکستان تغییر رویه ندهد، رویکرد آمریکا تغییر می‌کند


رکس تیلرسون در نشست خبری وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده - ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
رکس تیلرسون در نشست خبری وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده - ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به پاکستان هشدار داد اگر طالبان یا دیگر گروه‌های افراطی را سرکوب نکند، ایالات متحده اقدامات تنبیهی علیه آن کشور را در نظر خواهد گرفت یا موقعیت اسلام آباد به عنوان یک همپیمان واشنگتن که عضو ناتو نیست را تغییر خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون که ساعاتی پس از نطق دوشنبه شب پرزیدنت ترامپ درباره راهبرد آمریکا در افغانستان در یک نشست خبری در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت اگر پاکستان تمایلی به تغییر رویه کنونی نشان ندهد، این گزینه‌ها روی میز هستند.

خبرگزاری رویترز نیز از قول آقای تیلرسون در این نشست خبری نوشت، «اعتماد ما کاهش یافته، زیرا شاهد بوده‌ایم سازمان‌های تروریستی اماکن امنی در پاکستان برای طرح‌ریزی و انجام حملات علیه سربازان آمریکا و تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان یافته‌اند.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد، «پاکستان باید رویکرد متفاوتی اتخاذ کند، و ما آماده‌ایم برای کمک به آنها برای محافظت از خود در برابر سازمان‌های تروریستی همکاری کنیم ... ما حمایت و روابط خود را به نتایجی که در این زمینه از جانب آنها خواهیم دید مشروط می‌کنیم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی شب گذشته خود درباره راهبرد جدید کاخ سفید در جنگ علیه تروریسم و افراطگرایی در افغانستان، به کشور همسایه یعنی پاکستان نیز اشاره کرد و گفت واشنگتن نمی‌تواند در مورد حضور گروه‌های تروریستی در پاکستان ساکت بماند.

دولت پاکستان پیشتر با انتشار بیانیه‌ای بدون اشاره مستقیم به انتقادهای پرزیدنت ترامپ، اعلام کرد وزیر خارجه آن کشور قرار است «ظرف چند روز آینده» با رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود در شهر واشنگتن دیدار و در مورد این موضوع با او به گفت‌وگو بنیشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG