لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

گزارش وزارت خارجه آمریکا از افزایش حملات تروریستی در جهان در سال ۲۰۱۴


وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه در گزارشی، از افزایش حملات تروریستی و میزان تلفات ناشی از اینگونه حملات در سال گذشته میلادی خبر داد.

بر اساس گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در مورد تروریسم جهانی، حملات تروریستی در سال ۲۰۱۴ میلادی ۳۲ درصد افزایش یافت یافت و شمار تلفات ناشی از آن نیز، بیشتر به دلیل تشدید ملیات تروریستی در عراق، افغانستان و نیجریه، ۸۱ درصد بالا رفت.

این گزارش همچنین می‌گوید در اثر حملات تروریستی که در سال گذشته میلادی (دی ماه ۱۳۹۲ تا دی ماه ۱۳۹۳) در سراسر جهان روی داد، بیش از ۳۲ هزار و هفتصد نفر کشته و بیش از ۳۴ هزار نفر نیز مجروح شدند.

این گزارش همچنین می‌گوید که در این سال، تروریست‌ها بیش از ۹ هزار و چهارصد نفر را ربودند، که سه برابر نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است.

افزایش تلفات و موارد آدم‌ربایی‌های مرتبط با فعالیت‌های تروریستی، با افزایش تحرکات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه، در این دو کشور بیش از سایر نقاط جهان بوده است.

در نیجریه، در حملات تروریستی در سال ۲۰۱۴، نزدیک به ۱۳۰۰ نفر ربوده یا به گروگان گرفته شدند؛ این رقم در سال ۲۰۱۳ میلادی ۱۰۰ نفر بود. ایالات متحده، گروه بوکوحرام را مسئول اکثر این آدم‌ربایی‌ها می‌داند.

گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنین حاکی است که در افغانستان «حملاتی که توسط طالبان صورت گرفت، بیش از ۳۴۰۰ کشته، و بیش از ۳۳۰۰ مجروح برجا گذاشته است.»

این گزارش می‌گوید در سال گذشته میلادی گروه افراطی داعش مسئول بزرگترین شمار مرگ‌های مرتبط با تروریسم بود؛ و طالبان، گروه سومالیایی الشباب و بوکوحرام در نیجریه، پس از آن قرار داشتند.

XS
SM
MD
LG